Forum Academicum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Forum Academicum
Otoczenie Forum Academicum

Forum Academicum – część Parku Maciejewskiego w Poznaniu, przeznaczona na cele rekreacyjno-kulturalne poznańskiego środowiska akademickiego, przewidziane zwłaszcza jako miejsce spotkań i wymiany poglądów.

Na Forum składa się odnowiona dawna fontanna wojownika brandenburskiego, pochodząca z 1913, autorstwa Reinholda Felderhoffa oraz zbudowany w maju 2012 krąg, stanowiący właściwe forum. W obrębie betonowego kręgu zainstalowano kamienne, amfiteatralnie ukształtowane ławy do siedzenia i wypoczynku, a także służące jako potencjalna widownia dla wydarzeń kulturalnych lub dyskusyjnych. Obiekt ma dobrą akustykę[1], co (przy stosunkowo znacznej wielkości) szczególnie predestynuje go do organizowania dyskusji i wymiany poglądów[1]. Przebudowano także okoliczne aleje i uzupełniono zieleń parkową o cisy, buk czerwonolistny i runiankę. W fontannie zainstalowano nowe dwanaście dysz, wyrzucających wodę na wysokość 2 metrów.

Lokalizacja forum nie była przypadkowa - wokół znajdują się gmachy kilku poznańskich uczelni:

Całość prac wykonano w ramach zadania rewaloryzacja zieleni w centrum miasta - park im. Karola Marcinkowskiego[2].

Obok Forum Academicum rozciągają się tereny rozległego, śródmiejskiego Parku Marcinkowskiego tworzącego wraz z Parkiem Maciejewskiego klin zieleni w tym rejonie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beata Marcińczyk: Fontanna tryska na 2 metry - Forum Academicum gotowe!, w: Głos Wielkopolski, 16 maja 2012
  2. Informacja Prezydenta Miasta Poznania o ważniejszych bieżących sprawach i zamierzeniach dotyczących Miasta oraz o podjętych pracach w okresie od ostatniej sesji zwyczajnej Rady 6 grudnia 2011r. s. 24, dokument nr GP.II/0057-15/11; on-line: [1]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Beata Marcińczyk: Fontanna tryska na 2 metry - Forum Academicum gotowe!, w: Głos Wielkopolski, 16 maja 2012; on-line: [2]