Fotoksiążka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Fotoksiążka - książka wydrukowana w technologii cyfrowej, zaprojektowana przez indywidualnego autora z wybranych przez niego zdjęć i opisów. Może mieć różny format, zawartość i oprawę.

Przed wprowadzeniem na rynek fotoksiążek drukowanych w technologii cyfrowej, określenie to dotyczyło zazwyczaj drukowanej książki związanej z fotografią. Były to zbiory fotografii, książki techniczne traktujące o fotograficznych zasadach kompozycji, książki o sprzęcie fotograficznym lub publikacje z pokrewnej tematyki.

Fotoksiążkę przygotowuje się zarówno ze zdjęć cyfrowych, jak i zeskanowanych zdjęć analogowych przy pomocy specjalistycznych programów - dostępne są ich trzy rodzaje.

  • Programy pobierane ze stron producentów fotoksiążek, które następnie są instalowane na komputerach lub urządzeniach mobilnych osób przystępujących do tworzenia projektu fotoksiążki.
  • Programy działające online na stronach internetowych producentów fotoksiążek.
  • Zaawansowane programy do edycji zdjęć fotograficznych np. Adobe Photoshop.

Z powodu niskich nakładów, fotoksiążki drukuje się na ekonomicznych maszynach cyfrowych. Oprawiane są poprzez klejenie lub bindowanie. Kartki fotoksiążki zadrukowane zgodnie z projektem są jednostronnie klejone i zszywane w grzbiecie oprawy. Ten typ połączenia kartek powoduje, że fotoksiążka po rozłożeniu nie tworzy płaskiej powierzchni tak jak to ma miejsce w fotoalbumie. Wyjątkiem są fotoksiążki drukowane na papierze fotograficznym i łączone metodą tzw. bindowania Leporello. Dzięki temu, po rozłożeniu, taka fotoksiążka jest niemal idealnie płaska - np.: CEWE Fotoksiążka.

W laboratoriach fotograficznych, drukujących tego typu produkty, stosowane są elektrostatyczne systemy drukowania.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie naukowe badaczy rynku Futuresource Consulting wykazało, że w roku 2008 sprzedano w USA około 12,5 miliona fotoksiążek.

Fotoksiążki drukowane w technologii cyfrowej zostały wprowadzone na rynek europejski w tm polski na skalę masową w 2005 roku poprzez firmę CEWE, a jej pomysłodawcą był Dr Rolf Hollander.[1] W ciągu 10 lat CEWE wykonało ponad 30 milionów fotoksiążek.[2]Obecnie fotoksiążka to drugi najpopularniejszy fotoprodukt w Europie.

Przypisy

  1. Patrick Rembe, Wywiad - CEWE Fotoksiążka 10 lecie., www.cewe-fotoksiazka.pl, 8 czerwca 2015 [dostęp 2017-01-20] (pol.).
  2. CEWE FOTOKSIĄŻKA, Historia - CEWE Fotoksiążki, www.cewe-fotoksiazka.pl, 8 czerwca 2015 [dostęp 2017-01-20] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]