Fotoksiążka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Fotoksiążka - książka wydrukowana w technologii cyfrowej, zaprojektowana przez indywidualnego autora z wybranych przez niego zdjęć i opisów. Może mieć różny format, zawartość i oprawę.

Przed wprowadzeniem na rynek fotoksiążek drukowanych w technologii cyfrowej, określenie to dotyczyło zazwyczaj drukowanej książki związanej z fotografią. Były to zbiory fotografii, książki techniczne traktujące o fotograficznych zasadach kompozycji, książki o sprzęcie fotograficznym lub publikacje o pokrewnej tematyce.

Fotoksiążkę przygotowuje się zarówno ze zdjęć cyfrowych, jak i zeskanowanych zdjęć analogowych przy pomocy specjalistycznych programów. Dostępne są trzy rodzaje programów. Programy pobierane ze stron producentów fotoksiążek, które następnie są instalowane na komputerach lub urządzeniach mobilnych osób przystępujących do tworzenia projektu fotoksiążki. Programy działające online na stronach internetowych producentów fotoksiążek. Trzecia grupa to zaawansowane programy do edycji zdjęć fotograficznych np. Adobe Photoshop.

Z powodu niskich nakładów, fotoksiążki drukuje się na ekonomicznych maszynach cyfrowych. Oprawiane są poprzez klejenie lub bindowanie. Kartki fotoksiążki zadrukowane zgodnie z projektem są jednostronnie klejone i zszywane w grzbiecie oprawy. Ten typ połączenie kartek powoduje, że fotoksiążka po rozłożeniu nie tworzy płaskiej powierzchni tak jak to ma miejsce w fotoalbumie. Wyjątkiem są fotoksiążki drukowane na papierze fotograficznym i łączone metodą tzw. bindowania Leporello. Dzięki temu po rozłożeniu taka fotoksiążka jest niemal idealnie płaska - np.: CEWE Fotoksiążka.

W laboratoriach fotograficznych, drukujących tego typu produkty, stosowane są elektrostatyczne systemy drukowania.

Gospodarka[edytuj]

Opracowanie naukowe badaczy rynku Futuresource Consulting wykazało, że w roku 2008 sprzedano w USA około 12,5 miliona fotoksiążek.

Fotoksiążki drukowane w technologii cyfrowej zostały wprowadzone na rynek europejski w tm polski na skalę masową w 2005 roku poprzez firmę CEWE a jej pomysłodawcą był Dr Rolf Hollander.[1] W ciągu 10 lat CEWE wykonało ponad 30 milionów fotoksiążek.[2]Obecnie fotoksiążka to drugi najpopularniejszy fotoprodukt w Europie.

Przypisy

  1. Patrick Rembe, Wywiad - CEWE Fotoksiążka 10 lecie., www.cewe-fotoksiazka.pl, 8 czerwca 2015 [dostęp 2017-01-20] (pol.).
  2. CEWE FOTOKSIĄŻKA, Historia - CEWE Fotoksiążki, www.cewe-fotoksiazka.pl, 8 czerwca 2015 [dostęp 2017-01-20] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj]