Fotoplastykon w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok ogólny

Fotoplastykon w Poznaniu - zabytek techniki, fotoplastykon zlokalizowany w Poznaniu w budynku Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku.

Fotoplastykon pochodzi z 1923, kiedy to zainstalowano go przy ul. Piekary. Przetrwał II wojnę światową i w 1951 został zakupiony przez artystę fotografa Władysława Ruta. Rut przeniósł go do pomieszczenia przy Świętym Marcinie 83, gdzie przez kilka dekad prezentował m.in. fotografie stereoskopowe własnego autorstwa, dotyczące rozwoju Poznania i Wielkopolski, industrializacji kraju czy ważnych wydarzeń w dziejach Polski (np. obchody milenijne w 1966). Z czasem wyeksploatowane urządzenie przestało nadawać się do ekspozycji. Syn Władysława - Antoni Rut, również artysta fotograf, kontynuował pasję ojca od 1983[1], nadal prezentując fotografie. Po przerwie wznowił on działalność 9 maja 1983 pokazem trójwymiarowego cyklu Wenecja i wystawą fotografii tradycyjnej Poszukiwania (oba autorstwa ojca)[2]. W 2009 Antoni Rut uruchomił fotoplastykon po raz ostatni podczas Biennale Fotografii w Starym Browarze[3], a w 2014 sprzedał urządzenie, które po raz drugi przeniesiono - tym razem do Galerii Miejskiej Arsenał na Stary Rynek. Fotoplastykon został gruntownie odrestaurowany staraniem Wydawnictwa Miejskiego Posnania oraz Tomasza Zabora i pełni swoją pierwotną funkcję (wystawy czasowe)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Antoni Rut - fotografie, katalog wystawy, Fotoplastykon, Poznań, 1997, s.3
  2. Wydarzenia w Poznaniu w 1983 roku. Część druga, w: Kronika Miasta Poznania, nr 1-2/1984, s.205, ISSN 0137-3552
  3. Drugie życie fotoplastykonu - POZnan - Informator samorządowy metropolii Poznań, styczeń 2013, s. 6, www.wm.poznan.pl
  4. Georgi Gruew, Fotoplastykon Poznański, ulotka z otwarcia, Galeria Miejska Arsenał, Poznań, 2014, s.4,7