Frédéric Nihous

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Frédéric Nihous (2007)

Frédéric Nihous (ur. 15 sierpnia 1967 w Valenciennes) – francuski polityk, przewodniczący partii Łowiectwo, Wędkarstwo, Przyroda, Tradycja (CPNT), kandydat na urząd prezydenta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jeden z jego dziadków (ze strony matki) był gaulistą, drugi natomiast polskim górnikiem i komunistą[1]. Uzyskał wykształcenie wyższej prawnicze (Diplôme d'études approfondies z prawa gospodarczego). Zaangażowany w działalność organizacji tradycjonalistycznych, objął funkcję przewodniczącego stowarzyszenia łowców gołębi Palombe[2].

W 2007 wystartował w wyborach prezydenckich, uzyskując w pierwszej turze wynik 1,15% głosów[3]. Przed drugą turą nie poparł żadnego z kandydatów. W 2008 zastąpił Jeana Saint-Josse na stanowisku przewodniczącego CPNT[4].

W 2009 organizował wspólnie z Philippe'em de Villiersem koalicyjny Libertas Francja, bez powodzenia kandydował do Europarlamentu. Wkrótce nawiązał współpracę z partiami wspierającymi prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. W 2010 z listy większości prezydenckiej uzyskał mandat radnego regionalnego w Akwitanii[3], a w 2015 z ramienia centroprawicy radnego regionu Nord-Pas-de-Calais-Pikardia[5].

Przypisy