Frýdlant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Frýdlant
Ilustracja
Zamek we Frydlancie
Herb
Herb
Państwo

 Czechy

Kraj

 liberecki

Burmistrz

Dan Ramzer

Powierzchnia

31,62 km²

Wysokość

295 m n.p.m.

Populacja (2005)
• liczba ludności


7608

Kod pocztowy

464 01

Tablice rejestracyjne

LI

Położenie na mapie kraju libereckiego
Mapa konturowa kraju libereckiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Frýdlant”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, u góry znajduje się punkt z opisem „Frýdlant”
Ziemia50°55′16″N 15°04′49″E/50,921111 15,080278
Strona internetowa
Galeria:Zamek
Zamek
Zamek
Zamek
Zamek
Dziedziniec zamku
Kościoły, ratusz, rynek
Kościół Chrystusa Zbawiciela
Kościół Chrystusa Zbawiciela
Kościół Wniebowzięcia NMP
Ratusz
Rynek we Frýdlancie

Frýdlant (niem. Friedland in Böhmen) – miasto na północy Czech w kraju libereckim, 11 km od granicy z Polską (najbliższe przejście graniczne – Bogatynia-Kunratice), położone w cyplu frýdlanckim (czes. frýdlantský výběžek, Frýdlantsko).

Frýdlant leży na pograniczu Gór Izerskich (cz. Jizerské hory) i Pogórza Izerskiego (cz. Frýdlantská pahorkatina), po obu stronach rzeki Smědy (pol. Witka).

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Główną atrakcją turystyczną jest gotycki zamek Frýdlant, przebudowany w stylu renesansowego pałacu. Mógł być pierwowzorem zamku z powieści Franza Kafki. Zdaniem niektórych poszukiwaczy, zamek może skrywać Bursztynową Komnatę — w przeciwieństwie do innych teorii, poszukiwania w zakładanej lokalizacji nie zostały zakończone z braku znalezienia, ale z powodu zablokowania ich w XXI wieku przez rząd Czech.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza oficjalna wzmianka o miejscowości i położonym w niej zamku pochodzi z roku 1278, kiedy to Przemysł Ottokar II sprzedał je Rudolfowi von Biberstein. W 1532 r. wzmiankowano ratusz – według źródeł był to budynek drewniany na kamiennych fundamentach, z dwiema wieżami. Większa z nich została przebudowana w latach 1584–1588, po czym zamontowano na niej dzwon, odlany w Pradze w roku 1585 i ważący 387,5 kg. W budynku ratusza mieściło się również więzienie, ławy chlebowe i mięsne, a od roku 1552 w piwnicy ratuszowej działała gospoda. 4 maja 1634 r. miasto zostało poważnie zniszczone przez pożar. Z uwagi na wojnę trzydziestoletnią odbudowa miasta następowała powoli, np. nowy ratusz oddano do użytku dopiero 26 marca 1663 r.

7 sierpnia 2010 roku na skutek ulewnych deszczów na północy Czech, miasto nawiedziła powódź. Liczący blisko 8 tys. mieszkańców Frýdlant został praktycznie odcięty od świata. Z miasta – według informacji policji – ewakuowano około dwóch tysięcy ludzi[2].

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]