Fra Angelico

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błogosławiony
Jan z Fiesole (OP)
Guido di Pietro da Mugello
prezbiter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 1387
Vicchio w Mugello (Toskania)

Data i miejsce śmierci

18 lutego 1455
Rzym

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

3 października 1982
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

18 lutego

Patron

artystów, twórców kultury, historyków sztuki

Madonny na tronie w otoczeniu świętych, 1424-25, retabulum z klasztoru św. Dominika, Fiesole
Zwiastowanie, 1450, Konwent San Marco we Florencji
Grobowiec Fra Angelico w bazylice Najświętszej Maryi Panny powyżej Minerwy

Fra Angelico, także Jan z Fiesole, właśc. Guido di Pietro da Mugello (ur. ok. 1387 w Vicchio w rejonie Mugello, zm. 18 lutego 1455 w Rzymie) – malarz religijny wczesnego renesansu, dominikanin, błogosławiony Kościoła katolickiego. Oprócz obrazów temperowych malował także freski i miniatury. Podejmował tylko tematy religijne.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku ok. 20 lat wstąpił do klasztoru w Fiesole i przybrał imię Giovanni da Fiesole (Jan z Fiesole). Malarstwa uczył się we Florencji, prawdopodobnie u Masolina, od którego przejął tzw. styl „ozdobny”, cechujący się zamiłowaniem do dekoracyjności, linearyzmu i czystych barw. Takie cechy ma jego wczesne dzieło – poliptyk dla klasztoru San Domenico w Fiesole z przedstawieniem Madonny na tronie w otoczeniu świętych. Dzieło to zostało przemalowane przez Lorenza di Credi ok. 1500 r. W swojej późniejszej twórczości artysta starał się uwolnić od wpływu gotyku, dążąc do uproszczenia i monumentalności.

W 1438 r. Fra Angelico rozpoczął prace w klasztorze San Marco we Florencji. W ciągu około 12 kolejnych lat ozdobił freskami 40 cel zakonnych. Malowidła te przedstawiają narodziny, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. W 1445 r., na prośbę papieża Eugeniusza IV malarz przybył do Rzymu i dwa lata później rozpoczął prace w kaplicy Mikołaja V w Watykanie i w katedrze w Orvieto. W 1450 r. opuścił Rzym i wrócił do Fiesole, gdzie został wybrany przeorem klasztoru; po 4 latach znów udał się do Rzymu, tym razem na zaproszenie papieża Mikołaja V i tam zmarł.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Jan z Fiesole zmarł 18 lutego 1455 roku w Rzymie. Jego grobowiec znajduje się w rzymskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny powyżej Minerwy.

Beatyfikacja
Fra Angelico został beatyfikowany przez Jana Pawła II, 3 października 1982 roku[1]. W 1984 papież ogłosił go patronem artystów i twórców kultury[2]. W Polsce jest patronem historyków sztuki.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 18 lutego.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Obrazy Fra Angelica.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]