Framerowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Framerowie
Rok założenia 1959
Rok rozwiązania 1980
Pochodzenie Łódź
Gatunek Muzyka latynoamerykańska
Muzyka pop
Ostatni skład
Zofia Szumer
Zbigniew Frankiewicz

Framerowieduet wokalny utworzony przez Zofię Szumer i Zbigniewa Frankiewicza w Łodzi (pseudonim estradowy duetu powstał z ich nazwisk)[1].

Zofia Szumer zadebiutowała kabarecie studenckim „Piwnica 59” w Łodzi, Zbigniew Frankiewicz w Operetce Koszalińskiej. Pierwszy występ w duecie z Marimbą, zespołem gitarzystów Jana Ławrusiewicza miał miejsce w 1959, prezentowali piosenki latynoamerykańskie. Duet wielokrotnie występował w audycjach radiowych i telewizyjnych (m.in. „Podwieczorek przy mikrofonie”, „Zgaduj-Zgadula”, „Muzyka lekka, łatwa i przyjemna”, „Tu Łódź”), koncertował w Olympii, Music-Hallu, Berlinie Zachodnim, Monachium (otwarcie igrzysk olimpijskich), ZSRR, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii, Danii, Austrii, Jugosławii, na Węgrzech oraz ośrodkach polonijnych Kanady i USA. Wystąpił w fińskim filmie muzycznym „Helsinki nocą”[1].

Pod koniec kariery Framerowie, grając samych siebie, wystąpili w filmie Krzysztofa Kieślowskiego "Amator" (1979)[2]. Duet rozpadł się w 1980[1].

Zofia Szumer wyjechała do USA, gdzie zmarła nagle w 1983; Zbigniew Frankiewicz wystąpił jako aktor w filmie Jerzego Ridana "Sonata marymoncka" (1987), był też współautorem oprawy muzycznej do tego filmu; zmarł w Łodzi w 2001[3].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • wyróżnienia na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (w 1970 r. za piosenkę pt. Mazurska kraino i w 1972 r. za piosenkę Za mało było tej miłości);
  • wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu (w 1974 r. za piosenkę Zgubiłeś mi się w chmurach);
  • nagroda Prezydenta miasta Opola na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’74 za piosenkę Staropolskim obyczajem[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Ryszard Wolański: Framerowie (pol.). Biblioteka Polskiej Piosenki, 2009-10-30. [dostęp 2014-04-01].
  2. Obsada filmu "Amator"
  3. "Framerowie - koniec wielkiej miłości" Na żywo