Przejdź do zawartości

François-Édouard Picot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
François-Édouard Picot
Ilustracja
François-Edouard Picot, ok. 1865
Data i miejsce urodzenia

1786
Paryż

Data i miejsce śmierci

1868
Paryż

François-Édouard Picot (ur. 10 października 1786 w Paryżu, zm. 15 marca 1868 tamże) – francuski malarz i litograf, reprezentant neoklasycyzmu.

Uczeń André François-Vincenta i Jacques-Louisa Davida, w 1811 zdobył nagrodę Prix de Rome i wyjechał na stypendium do Rzymu. Po powrocie do Francji zadebiutował w paryskim Salonie obrazem L'Amour et Psyché i namalował The Crowning of the Virgin do kościoła w Notre-Dame-de-Lorette. W Salonie wystawiał w latach 1819-1839, w 1836 został przyjęty do Académie des Beaux-Arts, gdzie został cenionym pedagogiem. W 1832 otrzymał Legię Honorową. Wspólnie z malarzem Hippolyte Flandrininem wykonał dekoracje do kościół Saint Vincent de Paul w Paryżu. Wykonywał freski i obrazy dla muzeum w Luwrze, pałacu w Wersalu i pałacu Luksemburskiego.

Wśród jego licznych uczniów było wielu wybitnych malarzy francuskich i zagranicznych m.in. Theodor Aman, Léon Belly, Jean-Achille Bénouville, François-Léon Bénouville, William Bouguereau, Ulysse Butin, Alexandre Cabanel, Charles-Antoine Flajoulot, Georges Clairin, Charles Alexandre Crauk, Gustave Droz, Félix Giacomotti, Gustave Guillaumet, Jean-Jacques Henner, Jozef Israëls, Henri-Léopold Lévy, Gustave Moreau, Victor Mottez, Alphonse de Neuville.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]