François Duval
François Duval podczas Rajdu Turcji 2006 | |
Państwo | |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | |
Sezon 2001–2010 | |
Seria | |
Zespół |
Ford, Citroën, First Motorsport, OMV Kronos Citroën WRT, Stobart |
Sukcesy | |
| |
Strona internetowa |
François Duval (ur. 18 listopada 1980 w Chimay) – belgijski kierowca rajdowy. Był fabrycznym kierowcą zespołów Forda, Citroëna i Stobarta, a także prywatnych, First Motorsport i OMV Kronos Citroën. W swojej karierze jeździł z takimi pilotami jak: Jean-Marc Fortin, Stéphane Prévot, Sven Smeets, Patrick Pivato czy Denis Giraudet. Nosi przydomki „Frankie” i „Obelix”.
Swoją karierę rajdową Duval rozpoczął w 1986 roku. Początkowo startował w zawodach quadów i kartingów, a w rajdach zadebiutował w 1999 roku. Jego pierwszym samochodem był Citroën Saxo. W debiutanckim roku wygrał belgijskie zawody Citroën Saxo Challenge. W marcu 2001 roku zadebiutował w rajdowych mistrzostwach świata jadąc samochodem Mitsubishi Carisma GT. Debiutanckiego Rajdu Portugalii jednak nie ukończył na skutek awarii układu elektrycznego.
W 2001 roku Duval rozpoczął też starty w serii Junior WRC. Startował w niej również w 2002 roku. W 2003 roku został członkiem zespołu Forda. Na przełomie lutego i marca 2003 podczas Rajdu Turcji 2003 po raz pierwszy w karierze stanął na podium w rajdzie mistrzostw świata. Zajął wówczas trzecie miejsce. W 2005 roku startował w zespole Citroëna. W listopadzie 2005 wygrał swój jedyny rajd w mistrzostwach świata, Rajd Australii 2005. W latach 2006–2007 jeździł w mistrzostwach Škodą Fabią WRC i Citroënem Xsarą WRC w zespole OMV Kronos. Natomiast w 2008 roku zaliczył starty w Fordzie Focusie WRC w zespołach Stobartu i fabrycznego.
W swojej karierze Duval wygrał jeden rajd w mistrzostwach świata. 14 razy w swojej karierze stawał na podium w rajdach mistrzostw świata. Zdobył w nich 172 punkty. Wygrał 55 odcinków specjalnych[1].
Kariera
[edytuj | edytuj kod]Początki
[edytuj | edytuj kod]Duval urodził się w Chimay. Swoją karierę w sportach motorowych rozpoczął wzorując się na ojcu, René Duvalu. Ojciec był rajdowcem i startował w zarówno w rajdach, jak i rallysprintach. Młody Duval w wieku 6 lat nauczył się jeździć quadem, z silnikiem 50 cm³, a następnie także kartingiem. Jako nastolatek startował obydwoma pojazdami zarówno w mistrzostwach Belgii, jak i mistrzostwach Europy. W 1995 roku wywalczył mistrzostwo Belgii quadów z małymi silnikami, a w latach 1997 i 1998 – z dużymi silnikami[2].
W 1999 roku Duval został kierowcą rajdowym. Postanowił wystartować Citroënem Saxo w belgijskich zawodach Citroën Saxo Challenge[3]. W marcowym debiucie za kierownicą Saxo w Rajdzie Thy-le-Château zajął trzecie miejsce[4]. Ogółem w 1999 roku czterokrotnie wygrał rajd w Citroën Saxo Challenge, a raz był drugi, dzięki czemu wywalczył mistrzostwo tej serii[2]. W 2000 roku Duval wystartował w mistrzostwach Belgii i zajął w nich trzecie miejsce. W tamtym roku został członkiem zespołu Mitsubishi Marlboro Junior Team i za kierownicą Mitsubishi wystartował w trzech rajdach mistrzostw Europy: Rajdzie Luksemburga (Mitsubishi Lancer Evo 6, czwarte miejsce), Rajdzie Ypres (Mitsubishi Carisma GT Evo 6, nie ukończył go) i Rajdzie Condroz-Huy (Mitsubishi Carisma GT Evo 6, dziewiąte miejsce)[3][5].
2001–2002: Junior WRC
[edytuj | edytuj kod]W 2001 roku Duval wziął udział łącznie w 17 rajdach. Mitsubishi Carismą GT ponownie wystartował w Rajdzie Luksemburga i był w nim piąty[2]. W marcu 2001 zadebiutował Carismą w mistrzostwach świata. Pilotowany przez Jeana-Marca Fortina nie ukończył jednak debiutanckiego Rajdu Portugalii. Wycofał się na 9. odcinku specjalnym, a powodem wycofania się była awaria układu elektrycznego[6]. Za kierownicą Mitsubishi pojechał jeszcze w Rajdzie Cypru i Rajdzie Australii. Pierwszego nie ukończył, a w drugim był dziewiętnasty[5].
W sezonie 2001 Duval startował również samochodem Ford Puma S1600. Zaliczył w nim pełny cykl startów w serii S1600, zwanej w kolejnych latach Junior World Rally Championship[3]. Debiutanckiego w S1600 rajdu, Rajdu Katalonii Duval nie ukończył. Wycofał się na 10. odcinku specjalnym na skutek wypadku[6]. W czerwcu 2001 nie ukończył swojego drugiego rajdu w S1600, Rajdu Grecji. Powodem tego była dyskwalifikacja, gdyż Duval przekroczył dopuszczalny limit spóźnień na 8. oesie[7]. W sierpniu 2001 Duval nie ukończył Rajdu Finlandii, a w październiku zajął osiemnastą pozycję w klasyfikacji generalnej Rajdu San Remo oraz drugą w S1600. Ostatniego rajdu sezonu, Rajdu Wielkiej Brytanii nie ukończył z powodu wypadku[8].
Przed sezonem 2002 Duval podpisał kontrakt z zespołem Forda na występy fabrycznym Fordem Focusem WRC obok Hiszpana Carlosa Sainza, Brytyjczyka Colina McRae i Estończyka Markko Märtina w pięciu rajdach mistrzostw świata. Oprócz tego Duval miał zaliczyć pełny cykl Junior WRC startując Fordem Pumą S1600[3]. W pierwszym rajdzie sezonu, Rajdzie Monte Carlo, Duval zajął siedemnastą pozycję oraz zwyciężył w klasyfikacji Junior WRC wygrywając z Włochem Nicolą Caldanim oraz Libańczykiem Rogerem Feghalim[9]. W następnych dwóch rajdach, Szwecji i Korsyki Duval pojechał Fordem Focusem WRC. W pierwszym z nich zajął 10. miejsce, a drugiego nie ukończył na skutek wypadku. W Rajdzie Katalonii Duval zdobył jeden punkt za zajęcie szóstego miejsca w Junior WRC[8]. W Rajdzie Cypru, w którym jechał Fordem Focusem WRC, miał awarię silnika i wycofał się z jazdy na 9. oesie. Drugi odcinek specjalny cypryjskiego rajdu, Lagoudera – Kapouras 1, był pierwszym wygranym odcinkiem specjalnym w karierze Belga[1]. Jednak trzech kolejnych rajdów mistrzostw świata, w których Duval startował, także nie ukończył. W Rajdzie Grecji (jechał w nim Fordem Pumą S1600) miał wypadek, w Rajdzie Finlandii (Ford Focus WRC) – awarię zawieszenia, a w Rajdzie Niemiec (Ford Puma S1600) – także awarię[8]. We wrześniu, w Rajdzie San Remo Duval był dwudziesty w klasyfikacji generalnej oraz szósty w Junior WRC, dzięki czemu zdoby swój dwunasty punkt w mistrzostwach tej serii[10]. W sezonie 2002 wystartował jeszcze we dwóch rajdach. W Rajdzie Australii, w którym pojechał Focusem WRC miał wypadek, a z Rajdu Wielkiej Brytanii wyeliminowała go awaria skrzyni biegów w Fodzie Pumie[8].
2003–2004: Ford
[edytuj | edytuj kod]W 2003 roku Duval podpisał kontrakt z zespołem Forda na starty w pełnym sezonie 2003. Stał się drugim kierowcą zespołu obok Estończyka Markko Märtina i otrzymał numer 5[11]. W pierwszym rajdzie w sezonie 2003, Rajdzie Monte Carlo, Duval przyjechał na szóstej pozycji w klasyfikacji generalnej[12]. W lutym 2003 pojechał w Rajdzie Szwecji. Na 5. odcinku specjalnym miał jednak wypadek, który wyeliminował go z dalszej jazdy[13]. W lutym 2003, przed Rajdem Turcji, nowym pilotem Duvala został Stéphane Prévot, który zastąpił Jeana-Marca Fortina. Z nowym pilotem Duval po raz pierwszy w karierze stanął na podium w mistrzostwach świata. Zajął trzecią pozycję. Przegrał jedynie z Hiszpanem Carlosem Sainzem i Brytyjczykiem Richardem Burnsem[14]. Stał się wówczas najmłodszym kierowcą w historii, który stanął na podium w rajdzie mistrzostw świata. Liczył sobie 22 lata. Pobił rekord Fina Markku Aléna, który w 1973 roku był drugi w Rajdzie Finlandii. Fin był jednak o trzy miesiące starszy niż Duval[15]. W kolejnych siedmiu startach w mistrzostwach świata Belg tylko dwukrotnie zdobywał punkty. W majowym Rajdzie Argentyny był ósmy, a w lipcowym Rajdzie Niemiec – siódmy. Trzech z tych siedmiu rajdów nie ukończył. Z czerwcowego Rajdu Grecji wyeliminował go wypadek. W odbywającym się w tym samym miesiącu Rajdzie Cypru wycofał się na 5. oesie na skutek nieprawidłowego ciśnienia oleju. Z kolei w sierpniu 2003 uległ wypadkowi w Rajdzie Finlandii[8]. W październikowym Rajdzie San Remo Duval był piąty i zdobył cztery punkty do klasyfikacji mistrzostw świata[16]. W tym samym miesiącu wystartował również w Rajdzie Korsyki. Od 8. do 11. odcinka specjalnego był liderem. Na 12. spadł na drugie miejsce, a zawody ostatecznie ukończył na trzeciej pozycji za Norwegiem Petterem Solbergiem i Carlosem Sainzem[17]. W dwóch ostatnich rajdach sezonu 2003, Rajdzie Katalonii i Rajdzie Wielkiej Brytanii, Duval był odpowiednio czwarty i piąty. Ostatecznie zakończył sezon na 9. pozycji w klasyfikacji generalnej z 30 zdobytymi punktami[8].
W sezonie 2004 Duval pozostał drugim kierowcą Forda obok Markko Märtina[18]. W pierwszym rajdzie sezonu, Rajdzie Monte Carlo Duval stanął na podium. Zajął 3. miejsce za Francuzem Sébastienem Loebem oraz za swoim partnerem z zespołu Forda, Märtinem[19]. Lutowego rajdu Szwecji Duval nie ukończył. Wycofał się z dalszej jazdy na 19. odcinku specjalnym[20]. W marcu 2004, w Rajdzie Meksyku, kierowcy Forda zdobyli dwa pierwsze miejsca. Wygrał Märtin, a Duval zajął drugie miejsce przegrywając z Estończykiem o 42,5 sekundy[21]. W kolejnym rajdzie, Rajdzie Nowej Zelandii, Duval przyjechał do mety na osiemnastym miejscu. Do 20. odcinka specjalnego jechał na siódmej pozycji, jednak uszkodził swój samochód[22]. Majowego Rajdu Cypru Duval nie ukończył na skutek uszkodzenia koła. Z kolei w czerwcu zajął czwarte miejsce w Rajdzie Grecji, a w odbywającym się w tym samym miesiącu Rajdzie Turcji był piąty[8]. W lipcowym Rajdzie Argentyny Belg dojechał na trzecim miejscu. Stracił ponad cztery minuty do zwycięzcy, Hiszpana Carlosa Sainza i ponad 3 minuty do drugiego na mecie, Sébastiena Loeba[23]. Kolejnym rajdem sezonu 2004, w którym Duval stanął na podium był Rajd Niemiec. Belg wygrał w nim siedem odcinków specjalnych, a w klasyfikacji generalnej był drugi, o 29,1 sekundy za Loebem[24]. We wrześniu kierownictwo zespołu Forda ogłosiło, iż nie przewiduje Duvala wśród swoich załóg na sezon 2005, w związku z tym Belg rozpoczął poszukiwania nowego zespołu[25]. We wrześniowym Rajdzie Japonii Duval miał pojechać z innym pilotem, Philippe Droevenem, gdyż Stéphane'owi Prévotowi zmarł ojciec[26]. Rajdu tego Duval nie ukończył z powodu wypadku. Następnie we wrześniu był piąty w Rajdzie Wielkiej Brytanii, a w październiku dojechał na tym samym miejscu do mety Rajdu Sardynii. Rajdu Korsyki i Rajdu Hiszpanii Belg nie ukończył. Na Korsyce awarii uległ silnik Forda Focusa, w Hiszpanii – zawieszenie[8]. W ostatnim rajdzie sezonu 2004, Rajdzie Australii Duval był trzeci: za Loebem i Finem Harrim Rovanperą[27]. Ogółem sezon 2004 Belg zakończył na szóstym miejscu w klasyfikacji generalnej. Zdobył łącznie 53 punkty[28].
2005: Citroën
[edytuj | edytuj kod]16 listopada 2004 roku Duval podpisał roczny kontrakt z zespołem Citroëna na występy Citroënem Xsarą WRC w sezonie 2005. W Citroënie miał zastąpić odchodzącego z rajdów Hiszpana Carlosa Sainza i stać się drugim kierowcą zespołu obok Francuza Sébastiena Loeba. W sezonie 2005 pilotem Duvala pozostał Stéphane Prévot[29]. Swój debiut w Citroënie Duval zaliczył w styczniu 2005 podczas Rajdu Monte Carlo. Do 6. odcinka specjalnego jechał na drugiej pozycji, jednak uderzył swoją Xsarą WRC w słup elektryczny. Słup zablokował drogę, przez co organizatorzy odwołali ten odcinek specjalny[30]. W dwóch kolejnych rajdach Duval także nie zdobył punktów do klasyfikacji mistrzostw świata. W Rajdzie Szwecji dojechał na dwunastej pozycji, a marcowego Rajdu Meksyku nie ukończył[8]. W kwietniowym Rajdzie Nowej Zelandii zdobył pierwsze punkty w sezonie. Dojechał na czwartej pozycji tracąc niespełna minutę do trzeciego Pettera Solberga z Norwegii[31]. Natomiast w majowym Rajdzie Sardynii Belg był jedenasty[32]. Innego majowego rajdu, Rajdu Cypru, Duval nie ukończył. Na 11. odcinku specjalnym miał wypadek, w wyniku czego doszło do pożaru auta. Ani Duval, ani jego pilot nie doznali obrażeń[33]. W Rajdzie Turcji i Rajdzie Grecji Belg nie pojechał i został zastąpiony przez Carlosa Sainza[34][35]. Belg wrócił do rajdów w lipcu, ale jego nowym pilotem został Sven Smeets. W Rajdzie Argentyny Duval był siódmy, a w Rajdzie Finlandii – ósmy[8]. Pod koniec sierpnia zajął drugie miejsce w Rajdzie Niemiec. Przegrał jedynie z partnerem z zespołu, Loebem, tracąc do niego 37,4 sekundy[36]. We wrześniu ponownie był drugi, tym razem w Rajdzie Wielkiej Brytanii. Rajd wygrał wówczas Petter Solberg[37]. W odbywającym się na przełomie września i października Rajdzie Japonii Duval był czwarty. Z kolei październikowego Rajdu Korsyki nie ukończył na skutek wypadku na 10. oesie[8]. Na koniec października 2005 Duval po raz trzeci w sezonie stanął na podium i po raz trzeci była to druga lokata. W Rajdzie Hiszpanii przegrał jedynie z Loebem, ale przyczynił się do wywalczenia przez zespół Citroëna mistrzostwa świata konstruktorów[38]. W listopadzie Duval wystartował w ostatnim rajdzie sezonu, Rajdzie Australii. Po 14. oesie objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej po tym, jak Solberg miał zderzenie z kangurem i nie oddał go do końca rajdu. Odniósł tym samym swoje pierwsze i jedyne zwycięstwo w karierze w mistrzostwach świata. Na mecie rajdu wyprzedził Fina Harriego Rovanperę o 52,9 sekundy oraz Austriaka Manfreda Stohla minutę i 33 sekundy[39]. Dzięki zwycięstwu w Australii został pierwszym Belgiem, który wygrał rajd mistrzostw świata[2]. W sezonie 2005 Duval był szósty w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata i wyrównał tym samym swoje osiągnięcie z sezonu 2004. W 2005 roku zdobył 47 punktów[40].
2006–2007: First Motorsport i OMV Kronos
[edytuj | edytuj kod]Po zakończeniu sezonu 2005 Duval odszedł z zespołu Citroëna. Został członkiem nowo powstałego belgijskiego prywatnego zespołu First Motorsport, a jego nowym pilotem został Patrick Pivato. W styczniu zgłosił swój start w Rajdzie Monte Carlo samochodem Škoda Fabia WRC[41]. Na 9. odcinku specjalnym tego rajdu Duval miał jednak wypadek i nie ukończył go[42]. Kolejnym rajdem w 2006 roku, w którym pojechał Duval, był Rajd Katalonii. Zajął w nim szóste miejsce[43]. W kwietniu, w Rajdzie Korsyki, Duval miał wypadek na 8. oesie. W maju ukończył Rajd Sardynii na ósmej pozycji, a czerwcu – Rajd Grecji na trzynastej pozycji. W mistrzostwach świata pojechał jeszcze w trzech rajdach. Nie ukończył Rajdu Niemiec, był dziewiąty w Rajdzie Turcji oraz ósmy w Rajdzie Wielkiej Brytanii. W listopadzie wziął też udział w Rajdzie Condroz-Huy w ramach mistrzostw Belgii, który wygrał[8].
W styczniu 2007 Duval był zgłoszony w zespole First Motorsport do udziału w Rajdzie Monte Carlo 2007. Ostatecznie jednak w nim nie wystartował z powodu braku wsparcia First Motorsport przez fabryczny zespół Škody[44]. Z kolei w kwietniu pojawiły się kolejne problemy First Motorsport. Zespół nie zdołał zakupić żadnego modelu Škody Fabii WRC od Škody Motorsport, w efekcie czego Duval przez długi okres nie mógł startować w mistrzostwach świata[45]. Pierwszymi zawodami w 2007 roku, w których wziął udział Duval był odbywający się na przełomie maja i czerwca Rajd Grecji. Belg nie ukończył go jednak z powodu awarii silnika w Fabii na 4. oesie[46]. W sierpniu 2007 roku Duval dołączył do prywatnego zespołu OMV Kronos Citroën World Rally Team, w którym został drugim kierowcą obok Austriaka Manfreda Stohla[47]. Jeszcze w tym samym miesiącu wystartował Citroënem Xsarą WRC w nowym zespole, w Rajdzie Niemiec. Wygrał w nim siedem odcinków specjalnych i ostatecznie zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej za Francuzem Sébastienem Loebem[48]. Citroënem Xsarą w OMV Kronos Duval pojechał również w Rajdzie Hiszpanii oraz Rajdzie Korsyki. W pierwszym z nich dojechał na piątej pozycji, a drugiego nie ukończył na skutek awarii alternatora. W listopadzie 2007 jadąc Fiatem Abarthem Grande Punto S2000 wygrał Rajd Condroz-Huy[8].
2008: Stobart i Ford
[edytuj | edytuj kod]Pod koniec 2007 roku Duval podpisał kontrakt z zespołem Stobart M-Sport Ford Rally Team na starty Fordem Focusem WRC w sezonie 2008. Został czwartym kierowcą zespołu obok Norwega Henninga Solberga, Brytyjczyka Matthew Wilsona oraz Włocha Gianluigiego Gallego[49]. Swój debiut w Stobarcie zaliczył w styczniu 2008 podczas Rajdu Monte Carlo. Jadąc z pilotem Eddym Chevaillieriem zajął czwarte miejsce. Do ostatniego odcinka specjalnego walczył jednak z Australijczykiem Chrisem Atkinsonem w Subaru Imprezie WRC o miejsce na podium. Jego strata do Atkinsona wyniosła 1,1 sekundy[50]. Z kolei w sierpniu 2008 Duval został nominowany na punktującego kierowcę w Stobarcie w Rajdzie Niemiec, który był jego drugim startem w sezonie 2008[51]. W niemieckim rajdzie Duval wygrał cztery odcinki specjalne i ukończył go na trzeciej pozycji za dwoma kierowcami Citroëna C4 WRC, Francuzem Sébastienem Loebem i Hiszpanem Danielem Sordo[52]. Kolejnym rajdem w 2008 roku, w którym Duval pojechał jako kierowca zespołu Stobart był sierpniowy Rajd Nowej Zelandii. Belg zakończył w nim swój udział na 19. oesie wskutek wypadku[53]. W połowie sezonu 2008 kierownictwo fabrycznego zespołu Forda zadecydowało, iż w dwóch ostatnich asfaltowych rundach sezonu, Rajdzie Katalonii i Rajdzie Korsyki, Duval zastąpi Fina Jariego-Mattiego Latvalę[54]. W obu tych rajdach Belg przyjechał na punktowanych pozycjach. W Rajdzie Katalonii przyjechał czwarty, tracąc 8,3 seukndy do trzeciego Fina Mikko Hirvonena. Natomiast w Rajdzie Korsyki był trzeci za Loebem i Hirvonenem. W sezonie 2008 Duval pojechał jeszcze w dwóch rajdach w zespole Stobarta[8]. Nie ukończył Rajdu Japonii z powodu wypadku. Uderzył Fordem Focusem WRC w betonową barierę. W wyniku zderzenia urazów doznał pilot Duvala, Patrick Pivato. Doznał on złamania miednicy i nogi oraz przeszedł kilka operacji w szpitalu w Sapporo[55]. W ostatnim rajdzie sezonu, w Rajdzie Wielkiej Brytanii, pilotem Duvala był Denis Giraudet. Belg dojechał w nim na szóstej pozycji[8]. W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata zajął siódme miejsce ze zdobytymi 25 punktami[56].
Po 2008 roku
[edytuj | edytuj kod]W 2009 roku Duval sporadycznie startował w rajdach. W lutym 2009 wystartował Porsche 911 w Rajdzie Legend Boucles de Spa. Zajął w nim dziewiąte miejsce w kategorii Legend[57]. W kwietniu 2009 wygrał Rajd Walonii jadąc Toyotą Corollą WRC[58]. W 2009 roku wziął też udział w dwóch rajdach serii Intercontinental Rally Challenge, Rajdzie Ypres (jechał Škodą Fabią S2000) i Rajdzie San Remo (jechał Fiatem Abarthem Grande Punto S2000). Obu rajdów nie ukończył, podobnie jak listopadowego Rajdu Condroz-Huy, który odbył się w ramach mistrzostw Belgii[8]. Pod koniec 2009 roku wskutek upadku Duval doznał złamania kręgów lędźwiowych[59].
W 2010 roku Duval otrzymał propozycje startów Protonem Satrią Neo S2000 w mistrzostwach Azji i Pacyfiku oraz Intercontinental Rally Challenge. W kwietniu zdecydował się jednak na zakończenie swojej kariery rajdowej[60]. W lipcu Duval ogłosił chwilowy powrót do rajdów. W sierpniu 2010 roku miał wystąpić gościnnie w zespole Stobarta w Rajdzie Niemiec[61]. Rajdu tego jednak nie ukończył. Na 14. oesie, Panzerplatte, uległ wypadkowi i zrezygnował z dalszej jazdy[62].
W 2011 roku Duval wystartował w rallycrossowych zawodach mistrzostw Francji w Kerlabo, w których pojechał samochodem Peugeot 207 w kategorii SuperCars. Zajął w nich drugie miejsce[63]. Następnie brał także udział w zawodach mistrzostw Europy na Duivelsbergcircuit w Maasmechelen, jednak nie wszedł w nich do finału[64]. W grudniu 2011 Duval zgłosił swój udział w rajdzie Legend Boucles de Spa, w którym ma wystartować Fordem Escortem w grupie 4[65].
Życie prywatne
[edytuj | edytuj kod]Duval jest synem René Duvala. Był on rajdowcem i startował w zarówno w rajdach, jak i rallysprintach, w których w 1994 wywalczył mistrzostwo Belgii jadąc Toyotą Celicą GT-4[2]. Duval mieszka w miejscowości Chimay. Po zakończeniu kariery postanowił pomóc ojcu w prowadzeniu firmy sprzedającej używane samochody[60].
Największym idolem rajdowym Duvala, obok ojca René, jest hiszpański kierowca Carlos Sainz[66].
Zwycięstwa w Mistrzostwach Świata
[edytuj | edytuj kod]Nr | Rajd | Sezon | Pilot | Samochód |
---|---|---|---|---|
1 | Rajd Australii | 2005 | Sven Smeets | Citroën Xsara WRC |
Starty w rajdach WRC
[edytuj | edytuj kod]Sezon | Zespół | Samochód | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | Punkty | Miejsce |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2001 | François Duval | Mitsubishi Carisma GT[a] Ford Puma S1600 |
NU |
NU |
NU |
DK |
NU |
18 |
NU |
19 |
NU |
0 | - | |||||||
2002 | François Duval Ford Motor Co |
Ford Puma S1600[b] Ford Focus WRC[c] |
17 |
10 |
NU |
25 |
NU |
NU |
NU |
NU |
20 |
NU |
NU |
0 | - | |||||
2003 | Ford Motor Co | Ford Focus WRC | 7 |
NU |
3 |
9 |
8 |
NU |
NU |
7 |
NU |
10 |
5 |
3 |
4 |
5 |
30 | 9. | ||
2004 | Ford Motor Co | Ford Focus WRC | 3 |
NU |
2 |
18 |
NU |
4 |
5 |
3 |
7 |
2 |
NU |
5 |
5 |
NU |
NU |
3 |
53 | 6. |
2005 | Citroën Total World Rally Team | Citroën Xsara WRC | NU |
12 |
NU |
4 |
11 |
NU |
7 |
8 |
2 |
2 |
4 |
NU |
2 |
1 |
47 | 6. | ||
2006 | First Motorsport | Škoda Fabia WRC | NU |
6 |
NU |
8 |
13 |
NU |
9 |
8 |
5 | 19. | ||||||||
2007 | First Motorsport OMV Kronos Citroën World Rally Team |
Škoda Fabia WRC[d] Citroën Xsara WRC |
NU |
2 |
5 |
NU |
12 | 10. | ||||||||||||
2008 | Stobart VK M-Sport Ford Rally Team[e] BP Ford Abu Dhabi World Rally Team[f] |
Ford Focus WRC | 4 |
3 |
NU |
4 |
3 |
NU |
6 |
25 | 7. | |||||||||
2010 | Stobart VK M-Sport Ford Rally Team | Ford Focus WRC | NU |
0 | - |
Starty w JWRC
[edytuj | edytuj kod]Sezon | Zespół | Samochód | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Punkty | Miejsce |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2001 | François Duval | Ford Puma S1600 | ESP NU |
GRE DK |
FIN NU |
ITA 2 |
FRA NU |
GBR NU |
6 | 7. | |||
2002 | François Duval | Ford Puma S1600 | MCO 1 |
ESP 6 |
GRE NU |
DEU NU |
ITA 6 |
GBR NU |
12 | 6. |
Starty w rajdach IRC
[edytuj | edytuj kod]Sezon | Zespół | Samochód | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Punkty | Miejsce |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2008 | François Duval | Fiat Abarth Grande Punto S2000 | STA |
POR NU |
YPR |
ROS |
MAD |
BAR |
AST |
SAN |
VAL |
CHI |
0 | - | |||
2009 | François Duval | Škoda Fabia S2000[g] Fiat Abarth Grande Punto S2000[h] |
MON |
KUR |
SAF |
AZO |
YPR NU |
ROS |
MAD |
BAR |
AST |
SAN NU |
SZK |
0 | - |
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Mitsubishi Carismą startował w Rajdzie Portugalii i Cypru.
- ↑ Fordem Pumą S1600 startował w Rajdzie Hiszpanii, Grecji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii.
- ↑ Fordem Focusem WRC startował w Rajdzie Szwecji, Francji, Cypru, Finlandii i Australii.
- ↑ Škoda Fabią WRC w zespole First Motorsport startował jedynie w Rajdzie Grecji.
- ↑ Fordem Focusem WRC w zespole Stobart M-Sport startował w Rajdzie Monte Carlo, Niemiec, Nowej Zelandii, Japonii i Wielkiej Brytanii.
- ↑ Fordem Focusem WRC w zespole BP Ford Abu Dhabi WRT startował w Rajdzie Hiszpanii i Francji.
- ↑ Škodą Fabią S2000 startował w Rajdzie Ypres.
- ↑ Fiatem Abarth Grande Punto S2000 startował w Rajdzie San Remo.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b François Duval profile. juwra.com. [dostęp 2011-12-20]. (ang.).
- ↑ a b c d e François Duval profile. Rally Paradise. [dostęp 2012-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-09)]. (ang.).
- ↑ a b c d François Duval profile. WRC.com. [dostęp 2012-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-16)]. (ang.).
- ↑ Biographie. Oficjalna strona François Duvala. [dostęp 2012-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-01)]. (niderl.).
- ↑ a b François Duval: profile. RallyBase.nl. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ a b 35º TAP Rallye de Portugal: results. RallyBase.nl. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ 48. Acropolis Rally 2001: François Duval, Jean-Marc Fortin. RallyBase.nl. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p François Duval profile. eWRC-results.com. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ 70ème Rallye Automobile de Monte-Carlo: results. RallyBase.nl. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ 44º Rallye Sanremo – Rallye d’Italia: results. RallyBase.nl. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ Ford Team season 2003. juwra.com. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ 71ème Rallye Automobile de Monte-Carlo: results. RallyBase.nl. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ 52nd Uddeholm Swedish Rally: results. RallyBase.nl. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ Sainz clinches victory. BBC Sport. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ François Duval pobił rekord. Rallyonline.pl. [dostęp 2012-01-19]. (pol.).
- ↑ 45º Rallye Sanremo – Rallye d’Italia: results. RallyBase.nl. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ Solberg clinches Corsica victory. BBC Sport. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ Ford Team season 2004. juwra.com. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ Loeb takes dominant win. BBC Sport. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ 53. Uddeholm Swedish Rally 2004: results. eWRC-results.com. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ Martin sweeps to Mexico win. BBC Sport. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ François Duval, Stéphane Prévot: 34. Propecia Rally New Zealand 2004. eWRC-results.com. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ Sainz sets rally record. BBC Sport. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ Loeb wins German Rally. BBC Sport. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ Ford to release Duval. BBC Sport. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ Prevot withdraws from Rally Japan. Crash.net. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ Loeb equals rally victory record. BBC Sport. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ World Rally 2004 standings. BBC Sport. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
- ↑ Duval clinches drive with Citroen. BBC Sport. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Loeb maintains Monte Carlo lead. BBC Sport. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Loeb wraps up New Zealand victory. BBC Sport. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ 2º Supermag Rally Italia Sardinia: results. RallyBase.nl. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Loeb increases Cyprus Rally lead. BBC Sport. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Sainz returns for Rally of Turkey. BBC Sport. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Sainz extends comeback to Greece. BBC Sport. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Loeb eases to victory in Germany. BBC Sport. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Loeb refuses win after Park death. BBC Sport. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Loeb leads Citroen to Rally title. BBC Sport. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Duval holds on for Aussie victory. BBC Sport. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ 2005 FIA World Rally Championship for Drivers Final classification. RallyBase.nl. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Duval joins Monte Carlo field. Crash.net. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ 74ème Rallye Automobile Monte-Carlo: results. RallyBase.nl. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ 42º Rally RACC Catalunya - Costa Daurada: results. RallyBase.nl. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Duval likely to miss Monte. Crash.net. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Francois Duval i First Motorsport zostali bez auta WRC. Rajdy.v10.pl. [dostęp 2012-01-20]. (pol.).
- ↑ 54th BP Ultimate Acropolis Rally of Greece. RallyBase.nl. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Duval i Stohl na Rajd Niemiec z OMV Kronos. Rajdy.v10.pl. [dostęp 2012-01-20]. (pol.).
- ↑ Loeb claims record win in Germany. BBC Sport. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Stobart Ford ujawnia skład kierowców na sezon 2008. WRCRally.pl. [dostęp 2012-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-20)]. (pol.).
- ↑ Loeb begins title quest with win. BBC Sport. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ François Duval rejoins Stobart Ford for Germany. Crash.net. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Loeb triumphs in Rally of Germany. BBC Sport. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ 38th Repco Rally New Zealand: results. RallyBase.nl. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Francois Duval will replace Jari-Matti Latvala in the BP Ford Abu Dhabi WRT for Rally Catalunya and Tour de Corse. RallyBuzz.com. [dostęp 2012-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-30)]. (ang.).
- ↑ Patrick Pivato injury update. Automobilsport.com. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ 2008 FIA World Rally Championship for Drivers Final classification. RallyBase.nl. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ François Duval sur une Porsche 911 Groupe 3 pour les Legend Boucles de Spa. Automobilsport.com. [dostęp 2012-01-20]. (fr.).
- ↑ Wevers Sport Corolla WRC gives Duval first victory in Rally de Wallonie. Wevers Sports. [dostęp 2012-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-19)]. (ang.).
- ↑ Duval to rest for 8 weeks. RallyBuzz.com. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ a b Duval reitres from rallying. Max Rally. [dostęp 2012-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-11)]. (ang.).
- ↑ Duval Set to Join Stobart in Germany. RallyBuzz.com. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Duval unhurt in heavy accident. Racer.com. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
- ↑ Z Duvalem i Polakami. Autoklub.pl. [dostęp 2012-01-20]. (pol.).
- ↑ Niespodzianki w Maasmechelen. Autoklub.pl. [dostęp 2012-01-20]. (pol.).
- ↑ Tym razem w Escorcie. Autoklub.pl. [dostęp 2012-01-20]. (pol.).
- ↑ Duval: Sainz je můj idol !. Autosport.cz. [dostęp 2012-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-08)]. (cz.).
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- RallyBase: François Duval. RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-09]. (ang.).
- Rallye-Info: François Duval. Rallye-Info.com. [dostęp 2011-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-04)]. (ang.).
- eWRC-results: François Duval. eWRC. [dostęp 2011-12-09]. (ang.).