Françoise Sagan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Françoise Sagan
Françoise Quoirez
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 czerwca 1935
Cajarc

Data i miejsce śmierci

24 września 2004
Honfleur

Miejsce spoczynku

Cajarc

Zawód, zajęcie

pisarka

podpis

Françoise Sagan, właśc. Françoise Quoirez (ur. 21 czerwca 1935 w Cajarc, zm. 24 września 2004 w Honfleur) – francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej. Jej dorobek literacki liczy ponad 40 powieści i sztuk teatralnych.

W swojej twórczości poruszała głównie tematykę konfliktów uczuciowych oraz współczesnej obyczajowości. Niektóre z jej utworów zostały sfilmowane. Wiele z jej książek ukazało się także w języku polskim.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Debiutowała jako 18-latka powieścią Bonjour tristesse (Witaj, smutku, 1954), która od razu odniosła międzynarodowy sukces. Fabuła powieści koncentruje się wokół młodej kobiety, która odkrywa romans swojego ojca. Swój pseudonim literacki zaczerpnęła z powieści Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu. Później napisała jeszcze wiele powieści, choć żadna nie odniosła takiego sukcesu jak Witaj, smutku. W latach 60. pisarka nie została też nigdy nagrodzona żadną prestiżową nagrodą literacką, choć w oczach wielu czytelników, krytyków literackich oraz innych pisarzy uważana była za ważną postać francuskiej literatury.

Wkrótce Sagan stała się ikoną swojego pokolenia, a jej ekstrawaganckie prowadzenie się stało się rychło tematem prasy bulwarowej. Pisarka znana była ze swojego zamiłowania do szybkich samochodów. W wypadku samochodowym w 1957 omal nie straciła życia. Sagan nie stroniła też od alkoholu i narkotyków. Za nielegalne posiadanie narkotyków została skazana w 1995 na rok więzienia w zawieszeniu. W 2002 kolejny raz trafiła przed sąd za oszustwa podatkowe. Sama zresztą przyznawała się do zamiłowania do hazardu, które wpędziło ją w długi. Pod koniec życia zmuszona była z powodu długów do sprzedania swojej posiadłości w Normandii, którą kupiła na początku swojej kariery w latach 50.

Przewodniczyła jury konkursu głównego na 32. MFF w Cannes (1979).

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Wybrane powieści[edytuj | edytuj kod]

Sztuki teatralne[edytuj | edytuj kod]

  • Zamek w Szwecji (Château en Suède, 1960)
  • Violons parfois (1961)
  • La Robe mauve de Valentine (1963)
  • Il fait beau jour et nuit (1978)
  • L’Excès contraire (1987)