Francesco Loredano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Francesco Loredano
Ilustracja
ilustracja herbu
doża Wenecji
Okres

od 18 marca 1752
do 19 marca 1762

Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

9 lutego 1685
Wenecja

Data i miejsce śmierci

19 marca 1762
Wenecja

Ojciec

Andrea Loredano

Matka

Caterina Grimani

Francesco Loredan lub Loredano (ur. 9 lutego 1685 w Wenecji – zm. 19 marca 1762 w Wenecji) - 116. doża Wenecji. Jego ojcem był Andrea Loredano, matką Caterina Grimani. Francesco pełnił funkcję doży od dnia 18 marca 1752 do swej śmierci. Był człowiekiem leniwym o niezbyt ujmujących manierach. Okres jego rządów to okres bardziej zastoju niż rozwoju.

Loredano został wybrany dożą natychmiast po śmierci poprzednika, lecz zdecydował się to ogłosić dopiero 6 kwietnia. W Wenecji trwała wówczas walka konserwatystów z frakcją reformistyczną, na której czele stał Angelo Querini. Loredano udawał, że jest po stronie w danym momencie silniejszego, lecz jego poparcie miało zawsze charakter obezwładniający obie strony i pasywny.

Gdy wybuchła wojna siedmioletnia w roku 1756, handlowcy weneccy odczuli to pozytywnie. Republika Wenecka przeżywała boom ekonomiczny spowodowany przejściowym brakiem zagranicznej konkurencji.

W ostatnim okresie rządów pozycję Loredano podkopywał zazdrosny o władzę Marco Foscarini, który atakował nieudolność podstarzałego doży.