Francis Campbell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Francis Martin Campbell
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

20 kwietnia 1970
Newry

Ambasador Wielkiej Brytanii w Watykanie
Okres

od 23 grudnia 2005

Poprzednik

Kathryn F. Colvin

Francis Martin Campbell (ur. 20 kwietnia 1970 w Newry, w Hrabstwie Down w Północnej Irlandii) - brytyjski dyplomata, ambasador przy Stolicy Apostolskiej[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Francis Martin Campbell urodził się w rodzinie górniczej. Jego ojciec przez 17 lat pracował w Kanadzie, wracając do rodzinnego Rathfriland tylko raz na rok lub raz na 18 miesięcy. Francis był najmłodszym z czwórki rodzeństwa.

Uczęszczał do St. Colman's College w Newry. Następnie wstąpił do Seminarium Św. Józefa w Belfaście, wydziału Queen's University Belfast. Myślał o wybraniu stanu duchownego. Kontynuował studia na Uniwersytecie Katolickim w belgijskim Leuven. Po skończeniu studiów był lektorem w Katedrze Westminsterskiej oraz świeckim szafarzem Komunii św. Przebywał na stypendium w Stanach Zjednoczonych w University of Pennsylvania[2].

Francis Campbell oprócz swego ojczystego języka angielskiego, posługuje się także językiem francuskim i włoskim.

Kariera dyplomatyczna[edytuj | edytuj kod]

W latach 1999-2003 pracował w biurze brytyjskiego premiera, najpierw jako doradca do spraw polityki, a następnie jako osobisty sekretarz. W latach 2003-2005 był sekretarzem brytyjskiej ambasady w Rzymie. W 2005 został ambasadorem przy Watykanie. Jest pierwszym katolickim ambasadorem brytyjskim przy Stolicy Apostolskiej od czasów reformacji[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Career history (ang.). www.ukinholysee.fco.gov.uk. [dostęp 2010-04-25].
  2. So, how did a farmer’s son from Co Down become a key figure inside the Vatican? (ang.). www.belfasttelegraph.co.uk, 2010-02-17. [dostęp 2010-04-25].
  3. Paddy Agnew: First Catholic to represent UK at Holy See defies all stereotypes (ang.). www.irishtimes.com. [dostęp 2010-04-25].