Francis Edgeworth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Francis Ysidro Edgeworth
Ilustracja
Portret Francisa Edgewortha
Data i miejsce urodzenia 8 lutego 1845
Edgeworthstown
Data i miejsce śmierci 13 lutego 1926
Oksford
Faksymile

Francis Ysidro Edgeworth (ur. 8 lutego 1845 Edgeworthstown, Irlandia – zm. 13 lutego 1926 Oksford, Anglia) – irlandzki ekonomista związany z uniwersytetem w Oksfordzie, był współtwórcą ekonomii matematycznej i przedstawicielem starej ekonomii dobrobytu, jak też redaktorem Economic Journal od momentu jego powstania w 1891 (po nim stanowisko redaktora objął John M. Keynes).

Edgeworth zajmował się stosowaniem matematyki w ramach nauk społecznych oraz w ekonomii. Na podstawie prawa wielkich liczb udowodnił, że rezerwy kasowe banków komercyjnych służące do zabezpieczenia wypłat zmieniają się mniej niż proporcjonalnie do wielkości wkładów. Autor wykresu Edgewortha tłumaczącego graficznie zagadnienie optymalizacji w ujęciu Paretowskim.

Edgeworth jako pierwszy wprowadził do ekonomii krzywe obojętności[potrzebny przypis]. Krzywą obojętności zdefiniował jako zbiór kombinacji ilości dwóch dóbr o jednakowej użyteczności. Odkrył jedną z cech krzywych obojętności, a mianowicie, że są wypukłe względem swoich osi.

Krytykował tezę zaliczającą przedsiębiorcę do czynników produkcji (obok ziemi, pracy i kapitału). Wzbogacił teorię konkurencji duopolistycznej o element niepewności co do wzajemnych reakcji konkurujących przedsiębiorstw.

Ważniejsze publikacje[edytuj | edytuj kod]

Papers relating to political economy, 1925
  • Mathematical Psychics: An essay on the application of mathematics to the moral sciences (1881)
  • On the Application of Mathematics to Political Economy: Address of the President of Section F of the British Association for the Advancement of Science (1889)
  • Theory of Monopoly (1897)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]