Francisco Pinto Balsemão

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Francisco Pinto Balsemão
Francisco Pinto Balsemão.jpg
Data i miejsce urodzenia 1 września 1937
Lizbona
Premier Portugalii
Okres od 9 stycznia 1981
do 9 czerwca 1983
Przynależność polityczna Partia Socjaldemokratyczna
Poprzednik Diogo Freitas do Amaral
Następca Mário Soares
Przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej
Okres od 1981
do 1985
Poprzednik Francisco Sá Carneiro
Następca Nuno Rodrigues dos Santos
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Chrystusa Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Wolności (Portugalia) Wielki Oficer Orderu Zasługi (Portugalia) Wielki Krzyż Orderu Korony (Belgia) Krzyż Wielki Orderu Krzyża Południa (Brazylia) Krzyż Wielki Orderu Honoru (Grecja) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Order Flagi Jugosłowiańskiej I klasy (Jugosławia) Krzyż Wielki Orderu Piusa IX Order Flagi Węgierskiej Republiki Ludowej I klasy (Węgry) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy (1951-2001)

Francisco José Pereira Pinto Balsemão (ur. 1 września 1937 w Lizbonie) – portugalski dziennikarz, właściciel mediowy i polityk, premier kraju (1981–1983), przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej (1981–1985) i deputowany do Parlamentu Europejskiego (1984–1989), członek Rady Państwa.

Życiorys[edytuj]

Uzyskał licencjat z dziedziny prawa na Uniwersytecie Lizbońskim, po czym pracował jako dziennikarz. W 1961 został redaktorem naczelnym pisma „Mais Alto”, pracował również w gazecie „Diário Popular” (do 1963). W 1973 założył pismo „Expresso”, którego został pierwszym redaktorem.

Na początku lat 70. zasiadał w Zgromadzeniu Republiki, gdzie wraz z innymi przedstawicielami partii narodowej domagał się większej otwartości reżimu. Po rewolucji goździków brał udział w tworzeniu Demokratycznej Partii Ludowej (Partido Popular Democrático, PPD), która została przekształcona w PSD.

9 stycznia 1981 objął stanowisko szefa rządu koalicyjnego PSD, CDS i Ludowej Partii Monarchistycznej, które sprawował do 9 czerwca 1983.

Po przegranych wyborach opowiedział się za koalicją PSD z PS, za co był krytykowany w łonie partii. Ostatecznie w 1985 został zastąpiony w roli szefa ugrupowania przez Anibala Cavaco Silvę, który po zwycięskich dla centroprawicy wyborach otrzymał tekę premiera. W 1984 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego.

Jest współwłaścicielem holdingu mediowego Imprensa. Należy do związanego z klubem Bilderberg stowarzyszenia „New World Order”. Działa na rzecz praw osób LGBT. W 2007 uzyskał nagrodę tęczowego irysa przyznawaną przez stowarzyszenie ILGA Portugal.

Jest żonaty z Mercedes „Titą” Balsemão, z którą ma dwoje dzieci. Jego matka była prawnuczką cesarza Brazylii Pedro I.

Odznaczenia[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]