Francisco de Quevedo y Villegas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Francisco de Quevedo y Villegas
Ilustracja
Francisco de Quevedo (obraz przypisywany Velazquezowi lub Juanowi van der Hamen)
Data i miejsce urodzenia 14 września 1580
Madryt, Hiszpania
Data i miejsce śmierci 8 września 1645
Villanueva de los Infantes, Ciudad Real, Hiszpania
Firma de Francisco de Quevedo.gif
Pomnik Queveda w Madrycie

Francisco de Quevedo y Villegas (ur. 14 września 1580 w Madrycie, zm. 8 września 1645 w Ciudad Real) – hiszpański poeta barokowy, polityk, patriota, jeden z głównych przedstawicieli konceptyzmu w okresie Złotego Wieku.

Biografia[edytuj]

Urodził się w szlacheckiej rodzinie ściśle związanej z dworem króla Filipa II, gdzie jego rodzice zajmowali wysokie stanowiska (matka była damą dworu królowej). Wcześnie osierocony, pobierał nauki u jezuitów w Ocaña, potem studiował w Alcalá de Henares.

Od roku 1606 mieszkał w Madrycie, poświęcając się pracy literackiej. Nawiązał tam liczne kontakty i przyjaźnie, m.in. z Lope de Vegą i Cervantesem. Głośniej było jednak o jego antypatiach literackich i osobistych: krytykował np. dramaturga Juana Ruiza de Alarcón, którego ośmieszał nie tylko jako literata, lecz także ze względu na wygląd fizyczny (Alarcón był rudy i garbaty). Przeciwnicy nie pozostawali mu dłużni, tym bardziej, że sam Quevedo miał kilka widocznych defektów fizycznych; utykał na jedną nogę, a ze względu na krótki wzrok nosił grube, okrągłe okulary, powszechnie nazywane z tego powodu w Hiszpanii quevedos[1]. Najzajadlejszą walkę toczył jednak z Luisem de Góngora, przywódcą szkoły tzw. kulteranizmu. Pod jego adresem napisał serię jadowitych satyr, zarzucając mu żydowskie pochodzenie, skłonność do hazardu, zboczenia seksualne i cała serię innych grzechów.

W 1613 r. wyjechał do Włoch jako sekretarz swego protektora, księcia Osuny; ponownie przebywał tam od 1616 r., kiedy Osuna uzyskał urząd wicekróla Neapolu. W tym czasie wypełnił kilka misji dyplomatycznych, za co w 1618 r. został nagrodzony habitem rycerskiego Zakonu Santiago. Kiedy książę Osuna popadł w niełaskę w 1620 r., pociągnął za sobą swego protegowanego. Quevedo został wygnany z Madrytu do swego majątku w Torre de Juan Abad (Ciudad Real), gdzie dzielił swój czas między książki i procesy z sąsiadami, podważającymi jego prawo do majątku.

Początek panowania Filipa IV oznacza dla Queveda powrót do Madrytu i do czynnego życia politycznego i literackiego. Pisze liczne dzieła moralne i polityczne oraz traktaty religijne. Ten płodny okres trwa aż do 1639 r., kiedy to z powodu anonimowego memoriału krytykującego politykę potężnego faworyta królewskiego, hrabiego de Olivares, pisarz zostaje uwięziony w klasztorze San Marcos w León. W zimnej, wilgotnej celi spędza cztery lata, aż do upadku Olivaresa w 1643 r. Wychodzi z więzienia ze zrujnowanym zdrowiem, zdecydowany wycofać się do swych dóbr. Ostatnie lata spędza w Torre de Juan Abad. Umiera we wrześniu 1645 r.

Dzieła[edytuj]

Podobnie jak osobowość Queveda, jego dzieła są pełne kontrastów. Ze szczerą pobożnością i surowością moralną sąsiadują złośliwość, cynizm i skłonność do skatologii; stoicka pogarda dla świata miesza się z ambicją; chrześcijańska pokora nie wyklucza nienawiści i okrutnej drwiny. Stąd twórczość Queveda obejmuje zarówno traktaty religijno-moralne, projekty polityczne czy filozoficzne rozważania, jak i bezlitosne satyry i obrazy ludzkiej głupoty, brzydoty i słabości.

Wśród dzieł prozatorskich na wyróżnienie zasługują przede wszystkim: powieść łotrzykowska Żywot młodzika niepoczciwego (La Vida del Buscón llamado Don Pablos, 1626) oraz alegoryczno-satyryczne Sny (Sueños), zredagowane w latach 1606-1620, ale wydane drukiem dopiero w 1627 r.

Polskie wydania dzieł Queveda[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

Arturo Pérez-Reverte uczynił Queveda jednym z głównych bohaterów swej bestsellerowej serii Przygody kapitana Alatriste.

Przypisy

  1. Piotr Sawicki, Słowo wstępne, w: F. de Quevedo, Żywot młodzika niepoczciwego, Warszawa 1978, s. 5-14.

Zobacz też[edytuj]