Franciszek Benendo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franciszek Benendo
Data i miejsce urodzenia 17 września 1906
Świdry
Data śmierci 8 lutego 2001
Zawód, zajęcie lekarz
Alma Mater Uniwersytet Warszawski

Franciszek Benendo (ur. 17 września 1906 w Świdrach, zm. 8 lutego 2001[1][2]) – polski lekarz ginekolog i działacz społeczny związany z Płońskiem.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły średniej w Łukowie i Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim studiował medycynę na Uniwersytecie Warszawskim. Po uzyskaniu magisterium został lekarzem wojskowym w Wielkopolsce. Wziął udział w wojnie obronnej Polski w 1939, po czym powrócił na Podlasie, gdzie praktykował jako lekarz i zaangażował się w działalność Armii Krajowej. Po zakończeniu działań wojennych w 1945 zamieszkał we Wrocławiu, zajmując się głównie radiologią i pulmonologią. W 1957 przeniósł się do Płońska, gdzie przebywał i pracował do końca życia. Udzielał się również w życiu społeczno-politycznym jako członek i prezes okręgowego Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego (siedziba organizacji mieściła się w jego mieszkaniu[3]). Na początku lat 90. był związany z Chrześcijańsko-Demokratycznym Stronnictwem Pracy. Po przejściu na emeryturę działał w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej oraz Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Zajmował się naukowo zagadnieniem determinacji płci. W 1965 obronił rozprawę doktorską „Zagadnienia determinacji płci u ludzi w świetle własnych badań”. Był przeciwnikiem kościelnego zakazu antykoncepcji, korespondował w tej sprawie z papieżem. Opowiadał się również za stosowaniem na świecie polityki maltuzjanistycznej[4].

Jego córka Bogusława Benendo–Kapuścińska jest profesorem radiologii, byłym kierownikiem I Zakładu Radiologii Klinicznej Akademii Medycznej w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nekrologi Warszawskie. Baza nekrologów. (pol.). [dostęp 2020-12-16].
  2. 18 lat temu pożegnaliśmy wybitnego płońszczanina - doktora Benendo. „Płońszczak”, 12/02/2019 (pol.). 
  3. Radosław D. Walczak, Partie polityczne w województwie ciechanowskim, Wyższa Szkoła Humanistyczna imienia Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, Warszawa 2005
  4. Teresa Kaczorowska, „Czapeczka” i płeć, „Tygodnik Ciechanowski”, nr 45 (571) z 7 grudnia 1990, s. 3

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bogusława Benendo-Kapuścińska, Wspomnienie o dr med. Franciszku Benendo (1906-2001), „Z Życia Akademii Medycznej”, listopad 2001, s. 35–36