Franciszek Brodniewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Franciszek Brodniewicz
Ilustracja
Franciszek Brodniewicz
Data i miejsce urodzenia 29 listopada 1892
Kwilcz Polska
Data i miejsce śmierci 17 sierpnia 1944
Warszawa Polska
Zawód aktor

Franciszek Brodniewicz (ur. 29 listopada 1892 w Kwilczu, zm. 17 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski aktor filmowy i teatralny.

Życiorys[edytuj]

Był czołowym amantem polskiego kina międzywojennego. Sławę przyniosły mu role w Trędowatej, Doktórze Murku oraz w Wiernej rzece.

W czasie okupacji hitlerowskiej odmówił występowania w filmach tworzonych za pieniądze okupanta, odpowiadając w ten sposób na apel Związku Artystów Scen Polskich o niewspółpracowanie z hitlerowcami. Nie zgodził się zagrać w filmie Heimkehr, który ukazywał negatywny obraz Polaków. W latach 1940-1944 występował w teatrzyku Na Antresoli. Pracował jako kelner w jednej z kawiarni na warszawskim Śródmieściu, gdzie z czasem awansował na kierownika sali.

W swoim mieszkaniu ukrywał Żydówkę Rachelę Adler. Pomógł w ucieczce sąsiadowi ściganemu przez gestapo. Zmarł podczas powstania warszawskiego w swoim mieszkaniu przy ulicy Złotej 73, na skutek nieleczonej choroby wieńcowej, która wywołała zawał serca po tym, jak w podwórzu kamienicy wybuchła bomba lotnicza. Pochowany na Cmentarzu Bródnowskim.

Filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]