Franciszek Grimaldi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franciszek Grimaldi
ilustracja
ilustracja herbu
senior Monako
Okres od 8 stycznia 1297
do 10 kwietnia 1301
Dane biograficzne
Dynastia Grimaldich
Data śmierci 1309
Ojciec Wilhelm
Matka Jakubina
Żona Aurelia del Carretto

Franciszek Grimaldi, zwany Przebiegłym (zm. 1309) – pierwszy senior Monako w latach 1297–1301.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Franciszek (wł. Francesco) był synem Wilhelma (zm. przed 1302) i Jakubiny. Wilhelm był synem Antoniego (zm. 1259), stryja Rainiera I, głowy rodu Grimaldich.

Ożenił się w 1295 r. z Aurelią del Carretto, wdową po Lanfranco Grimaldi, francuskim namiestniku Prowansji. Małżeństwo było bezdzietne. Żona miała z pierwszego małżeństwa dzieci, w tym Rainiera I Grimaldi, seniora Cagnes.

Franciszek zazdrościł Rainierowi I bogactwa i władzy. Z powodu swoich cech zwany Malizia, czyli Przebiegłym, Złośliwcem. Należał wraz z rodziną Grimaldich do stronnictwa cesarskiego (gibelinów). W 1295 r. prowadząc oddziały Gibelinów pokonał genueńskich gwelfów na terenie Ligurii. Uciekli oni na Skałę, do fortecy. Franciszek, celem zaatakowania twierdzy, musiał czekać dwa lata. 8 stycznia 1297 r., nocą przy porywistym wietrze, poprowadził grupę swoich wiernych ludzi, aż pod mury. Franciszek w przebraniu mnicha franciszkańskiego zapukał do bramy celem gościny na noc. Strażnicy wpuścili go do środka. Wyciągnął miecz spod habitu i krzyknął na swych ukrytych ludzi, którzy wpadli na otwartą bramę. Pozabijali oni zaskoczonych Genueńczyków oraz przejęli twierdzę. W ten sposób Monako znalazło się w rękach rodziny Grimaldich. Franciszek nie miał siły ani środków, aby odpierać ponawiane ataki Genueńczyków. W 1301 r., cztery lata po zdobyciu Skały, postanowił z niej uciekać.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Edwards A., Ród Grimaldich z Monako, tłum. H. Wrońska-Zwolińska, Rachocki – s-ka, Pruszków 1995, ​ISBN 83-86379-02-2​, s. 26–27.