Franciszek II Gonzaga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franciszek II Gonzaga
ilustracja
Franciszek II Gonzaga, portret w galerii Uffizi
markiz Mantui
Okres panowania od 1484
do 1519
Poprzednik Fryderyk I Gonzaga
Następca Fryderyk II Gonzaga
Dane biograficzne
Dynastia Gonzagowie
Data urodzenia 10 sierpnia 1466
Data śmierci 29 marca 1519
Ojciec Fryderyk I Gonzaga
Matka Małgorzata bawarska
Żona Izabela d’Este
Dzieci Eleonora, Fryderyk II, Herkules, Ferdynand, Liwia, Piotr, Paula, Hipotlita, Zygmunt

Franciszek II Gonzaga (właściwie Jan Franciszek Gonzaga, wł. Francesco II Gonzaga, Giovanni Francesco Gonzaga; ur. 10 sierpnia 1466 r., zm. 29 marca 1519 r.) – kondotier, markiz Mantui od 1484 roku z rodu Gonzagów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Franciszek był najstarszym synem markiza Mantui Fryderyka I Gonzagi i Małgorzaty, córki księcia bawarskiego Albrechta III. Tron w Mantui objął po śmierci ojca w 1484 r., początkowo pod opieką swego stryja Ludwika. Kontynuował kondotierskie tradycje rodziny. Początkowo odnowił kontrakt kondotierski z mediolańskimi Sforzami, z czasem zaczął jednak zmieniać pracodawców, lawirując pomiędzy różnymi siłami politycznymi ścierającymi się w Italii. W okresie służby dla Wenecji, w 1495 r., dowodził armią książąt włoskich w bitwie pod Fornovo. Z kolei później, przez pewien czas Franciszek pozostawał w niewoli weneckiej, z której został uwolniony dopiero po oddaniu swego syna Fryderyka jako zakładnika na dwór papieski.

W 1490 r. poślubił Izabelę (1474–1539), córkę księcia Ferrary i Modeny Herkulesa I z rodu d’Este (małżeństwo zostało zaplanowane jeszcze przez jego ojca w 1480 r.). W okresie nieobecności Franciszka, Izabela sprawowała rządy w księstwie. Doczekali się licznego potomstwa:

Franciszek jednak angażował się też w inne związki. Miał co najmniej trzy nieślubne córki, od 1503 r. związany był z Lukrecją Borgią.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]