Franciszek II Gonzaga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Franciszek II Gonzaga
Ilustracja
Franciszek II Gonzaga, portret w galerii Uffizi
ilustracja herbu
markiz Mantui
Okres

od 1484
do 1519

Poprzednik

Fryderyk I Gonzaga

Następca

Fryderyk II Gonzaga

Dane biograficzne
Dynastia

Gonzagowie

Data urodzenia

10 sierpnia 1466

Data śmierci

29 marca 1519

Ojciec

Fryderyk I Gonzaga

Matka

Małgorzata bawarska

Żona

Izabela d’Este

Dzieci

Eleonora, Fryderyk II, Herkules, Ferdynand, Liwia, Piotr, Paula, Hipotlita, Zygmunt

Franciszek II Gonzaga (właściwie Jan Franciszek Gonzaga, wł. Francesco II Gonzaga, Giovanni Francesco Gonzaga; ur. 10 sierpnia 1466 r., zm. 29 marca 1519 r.) – kondotier, markiz Mantui od 1484 roku z rodu Gonzagów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Franciszek był najstarszym synem markiza Mantui Fryderyka I Gonzagi i Małgorzaty, córki księcia bawarskiego Albrechta III. Tron w Mantui objął po śmierci ojca w 1484 r., początkowo pod opieką swego stryja Ludwika. Kontynuował kondotierskie tradycje rodziny. Początkowo odnowił kontrakt kondotierski z mediolańskimi Sforzami, z czasem zaczął jednak zmieniać pracodawców, lawirując pomiędzy różnymi siłami politycznymi ścierającymi się w Italii. W okresie służby dla Wenecji, w 1495 r., dowodził armią książąt włoskich w bitwie pod Fornovo. Z kolei później, przez pewien czas Franciszek pozostawał w niewoli weneckiej, z której został uwolniony dopiero po oddaniu swego syna Fryderyka jako zakładnika na dwór papieski.

W 1490 r. poślubił Izabelę (1474–1539), córkę księcia Ferrary i Modeny Herkulesa I z rodu d’Este (małżeństwo zostało zaplanowane jeszcze przez jego ojca w 1480 r.). W okresie nieobecności Franciszka, Izabela sprawowała rządy w księstwie. Doczekali się licznego potomstwa:

Franciszek jednak angażował się też w inne związki. Miał co najmniej trzy nieślubne córki, od 1503 r. związany był z Lukrecją Borgią.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]