Franciszek Kostrzewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Franciszek Kostrzewski (1826-1911)
Grób Kostrzewskiego na Powązkach

Franciszek Kostrzewski (ur. 19 kwietnia 1826 w Warszawie, zm. 30 września 1911 tamże) - polski malarz realistyczny i rodzajowy, ilustrator, rysownik satyryczny i karykaturzysta.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Był synem Franciszka rządcy jednego ze szlacheckich pałaców zlokalizowanych przy ulicy Królewskiej w Warszawie, oraz Doroty z Żabikowskich[1]. Malarzem był również jego syn z małżeństwa z Lucyną z Żukowskich, Stanisław.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Franciszek Kostrzewski urodził się w Warszawie w 1826 roku jednak już w 1831 roku w czasie powstania listopadowego rodzina przeniosła się do jednego z ziemskich majątków znajdującym się w województwie sandomierskim. Kostrzewscy później pozostali na prowincji podczas kiedy młody Franciszek podjął naukę w Warszawie. Ukończył 5 klas gimnazjum i stracił wkrótce zainteresowanie nauką. Od najmłodszych lat pasjonował go rysunek oraz malarstwo. Ojciec miał wobec niego jednak inne plany i dzięki znajomościom umieścił go jako aspiranta w jednym z warszawskich urzędów. Wkrótce Franciszek został wyrzucony z posady ponieważ naczelnik urzędu zauważył jego rysunki na ważnych urzędowych aktach. Po tym wydarzeniu ojciec uległ i pozwolił mu na studia artystyczne. W wieku 18 lat Franciszek rozpoczął studia artystyczne w nowo otwartej w 1844 roku Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych.

Swoje życie Franciszek Kostrzewski opisał we wspomnieniach wydanych w Warszawie w 1891 roku[2].

Kariera artystyczna[edytuj | edytuj kod]

W Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych Franciszek Kostrzewski studiował pod kierunkiem m.in. Jana Feliksa Piwarskiego, Chrystiana Breslauera oraz Aleksandra Kokulara[3]. Podczas studiów z inspiracji Piwarskiego odbywał częste podróże po kraju malując pejzaże oraz sceny rodzajowe z udziałem ludności miast, miasteczek oraz wsi utrwalając obrazy z życia codziennego tamtych czasów.

W 1856 roku odbył kilkumiesięczną podróż artystyczną przez Niemcy do Paryża. Po powrocie do Polski w 1856 roku rozpoczął działalność ilustratorską. Jego ilustracje ukazywały się w czasopismach warszawskich – Tygodniku Ilustrowanym, Kłosach, Musze, Wędrowcu i innych. Ilustrował także książki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Irena Jakimowicz, "Franciszek Kostrzewski", Wiedza Powszechna Państwowe Wydawnictwo Popularno-Naukowe, Warszawa 1952.
  • Franciszek Kostrzewski, "Pamiętnik", Warszawa 1891.
  • Tadeusz Dobrowolski, "Nowoczesne malarstwo polskie", tom I, Ossolineum, Wrocław, Kraków 1957, rozdz. "Warszawscy przedstawiciele wczesnego realizmu i malarstwo Franciszka Kostrzewskiego", s. 384-390.

Przypisy

  1. Irena Jakimowicz, "Franciszek Kostrzewski", Wiedza Powszechna Państwowe Wydawnictwo Popularno-Naukowe, Warszawa 1952.
  2. Franciszek Kostrzewski, "Pamiętnik", Warszawa 1891.
  3. Tadeusz Dobrowolski, "Nowoczesne malarstwo polskie", tomI, Ossolineum, Wrocław, Kraków 1957, str.386.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]