Franciszek Maśluszczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Franciszek Maśluszczak – (ur. 21 stycznia 1948 roku w Kotlicach) – polski artysta malarz, rysownik, grafik.

Franciszek Maśluszczak jest absolwentem Liceum Plastycznego w Zamościu, w 1968 r. Ukończył ASP w Warszawie. Dyplom artysty sztuk pięknych uzyskał w 1974 r. w pracowni grafiki pod kierunkiem prof. Juliana Pałki. Największy wpływ na edukację artysty wywarł prof. Janusz Strzałecki.

Franciszek Maśluszczak brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego obrazy olejne, grafiki i rysunki znalazły swoje miejsce w zbiorach muzealnych w kraju i kolekcjach prywatnych. Autor ilustracji książek dla dorosłych i dla dzieci.

Projektuje okładki, wydawnictwa i plakaty. jego prace zamieszczane są w różnych tytułach codziennej prasy polskiej. Od 1995 roku współpracuje z redakcją dziennika "Rzeczpospolita".

Jego losy opisała Hanna Krall w opowiadaniu "Malarnia z o.o." umieszczonym w książce "Taniec na cudzym weselu" . Laureat Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy za całokształt twórczości. Członek ZPAP i Rady programowej Związku.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

jako główna postać[edytuj | edytuj kod]

Premio Europeo di Letteratura[edytuj | edytuj kod]

Maśluszczak jest jedną z postaci cyklu filmowego o polskich grafikach i ilustratorach, odcinek nosi tytuł „Premio Europeo di Letteratura – Franciszek Maśluszczak” , cykl powstał w 2009, realizacja Robert Laus.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nagrody m.st. Warszawy przyznane w 2006 roku (pol.). Urząd m. st. Warszawy, 3 lipca 2003. [dostęp 2 lipca 2012].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]