Franciszek Maśluszczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Franciszek Maśluszczak (ur. 21 stycznia 1948 w Kotlicach) – polski artysta malarz, rysownik, grafik.

Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Zamościu (1968 r.) i ASP w Warszawie. Dyplom artysty sztuk pięknych uzyskał w 1974 r. w pracowni grafiki pod kierunkiem prof. Juliana Pałki. Największy wpływ na edukację artysty wywarł prof. Janusz Strzałecki.

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego obrazy olejne, grafiki i rysunki znalazły swoje miejsce w zbiorach muzealnych w kraju i kolekcjach prywatnych. Autor ilustracji książek dla dorosłych i dla dzieci.

Projektuje okładki, wydawnictwa i plakaty. jego prace zamieszczane są w różnych tytułach codziennej prasy polskiej. Od 1995 roku współpracuje z redakcją dziennika „Rzeczpospolita”.

Jego losy opisała Hanna Krall w opowiadaniu „Malarnia z o.o.” umieszczonym w książce „Taniec na cudzym weselu”. Laureat Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy za całokształt twórczości. Członek ZPAP i Rady programowej Związku.


Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

jako główna postać[edytuj | edytuj kod]

Premio Europeo di Letteratura[edytuj | edytuj kod]

Maśluszczak jest jedną z postaci cyklu filmowego o polskich grafikach i ilustratorach, odcinek nosi tytuł „Premio Europeo di Letteratura – Franciszek Maśluszczak”, cykl powstał w 2009, realizacja Robert Laus.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nagrody m.st. Warszawy przyznane w 2006 roku. Urząd m. st. Warszawy, 3 lipca 2003. [dostęp 2012-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 grudnia 2013)]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]