Franciszek Maurer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy polskiego architekta. Zobacz też: Franz Maurer - postać fikcyjna.
Franciszek Maurer
Data i miejsce urodzenia 7 listopada 1918
Łącko
Data i miejsce śmierci 10 lipca 2010
Gliwice
Miejsce spoczynku cmentarz Centralny w Gliwicach
Zawód, zajęcie architekt
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Order Świętego Stanisława (odznaczenie prywatne)

Franciszek Stefan Maurer (ur. 7 listopada 1918 w Łącku, zm. 10 lipca 2010 w Gliwicach) – polski architekt, nauczyciel akademicki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył VII Państwowe Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki we Lwowie, a następnie, w 1943 roku, w warunkach konspiracyjnych, studia na Politechnice Lwowskiej. Podczas okupacji działał w Armii Krajowej, nosząc pseudonim Zyndram.

Po II wojnie światowej pracował jako architekt przy odbudowie Polski ze zniszczeń wojennych. Związał się z Gliwicami, gdzie podjął się rewitalizacji Starego Miasta oraz adaptacji Zamku Piastowskiego na potrzeby Muzeum w Gliwicach. Od 1949 był pracownikiem Politechniki Śląskiej, na której oprócz historii architektury i urbanistyki wykładał także konserwację zabytków, rysunek i malarstwo. W 1965 obronił pracę doktorską na Politechnice Gdańskiej.

Był wykonawcą tablic pamiątkowych w technice sgraffito, między innymi na terenie Gliwic: Wojciecha Korfantego na ulicy Korfantego, Józefa Piłsudskiego przy placu Piłsudskiego, św. Jadwigi przy kościele Wszystkich Świętych.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]