Franciszka Leszczyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Franciszka Leszczyńska
Data i miejsce urodzenia

1 maja 1914
Warszawa

Pochodzenie

polskie

Data i miejsce śmierci

28 sierpnia 1987
Warszawa

Instrumenty

fortepian

Gatunki

muzyka rozrywkowa

Zawód

pianistka, kompozytorka, pedagog

Franciszka Leszczyńska (ur. 1 maja 1914 w Warszawie, zm. 28 sierpnia 1987 tamże) – polska pianistka, kompozytorka, autorka piosenek oraz pedagog[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była absolwentką Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, studia w klasie fortepianu Józefa Turczyńskiego ukończyła w 1935. Uczyła się także u Piotra Rytla oraz Tadeusza Szeligowskiego[2]. Po studiach pracowała jako pedagog w warszawskich szkołach baletowych, m.in. w Szkole Rytmiki i Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej i w Szkole Gimnastyki i Tańca Artystycznego Ireny Prusickiej. W 1944 w Lublinie nawiązała kontakt z radiostacją Pszczółka. W 1945 zamieszkała w Łodzi, gdzie do 1949 kierowała Redakcją Muzyki Lekkiej i Popularnej Polskiego Radia, a następnie zamieszkała w Warszawie. W późniejszych latach współpracowała z wieloma polskimi artystami – jej piosenki śpiewali między innymi: Andrzej Bogucki, Wacław Brzeziński, Mieczysław Fogg, Janina Godlewska, Wiera Gran, Maria Koterbska oraz Marta Mirska[1].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Jej debiutem kompozytorskim był balet W ogrodzie oparty o ludowe tematy muzyczne, skomponowany podczas okupacji. Wówczas powstały także jej pierwsze piosenki: A ja chcę mieszkać w Warszawie, Nie wszędzie jest tak ładnie, jak w niebie, I nagle żal, czy też Piosenka o Warszawie. Współpracując z Działem Dziecięco-Młodzieżowym Polskiego Radia skomponowała kilka tysięcy piosenek i ilustracji muzycznych do przedszkolnych i szkolnych audycji radiowych. Jej piosenki były umieszczane w podręcznikach i śpiewnikach, wydanych w Polsce, ZSRR oraz Japonii[1].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Otrzymała następujące nagrody[1]:

  • nagrodę Prezesa Rady Ministrów w 1959 za twórczość dziecięcą;
  • nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji w 1960 r. za piosenki młodzieżowe;
  • nagrodę za piosenkę roku 1961 (Mój pierwszy bal);
  • I nagrodę Związku Kompozytorów Polskich w 1969 za Pierwszy rejs.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Leszczyńska, Franciszka. Biblioteka Polskiej Piosenki. [dostęp 2019-12-19].
  2. Krassowski J., Leszczyńska Franciszka, [w:] Kompozytorzy polscy 1918-2000. Tom II - Biogramy, red. Podhajski M., Gdańsk-Warszawa 2005, s. 518.