Franco Rossi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franco Rossi
Data i miejsce urodzenia

28 kwietnia 1919
Florencja, stolica Toskanii i prowincji Florencja, Włochy

Data i miejsce śmierci

5 czerwca 2000
Rzym, Włochy

Zawód

reżyser, scenarzysta

Lata aktywności

1950 - 1994

Strona internetowa

Franco Rossi (ur. 28 kwietnia 1919 roku we Florencji, stolicy Toskanii i prowincji Florencja, zm. 5 czerwca 2000 roku w Rzymie) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy i telewizyjny.

Studiował prawo, a następnie rozpoczął pracę w teatrze i radio. Był asystentem reżyserów - Mario Camerini, Luis Trenker, Renato Castellani i Aldo Vergano. Jego pierwszym sukcesem była komedia Uwodziciel (Il Seduttore, 1954) z Alberto Sordi. Za swoją reżyserię komediodramatu Młodzi przyjaciele (Amici per la pelle, 1955), do którego także napisał scenariusz, był nominowany do Złotego Lwa na europejskim festiwalu filmowym odbywającym się corocznie w Wenecji, gdzie otrzymał nagrodę OCIC. Był reżyserem i scenarzystą komedii sensacyjnej Dwóch misjonarzy (Porgi l'altra guancia, 1974) z udziałem Buda Spencera, Terence’a Hilla i Roberta Loggia.

Jego telewizyjna kariera obejmuje włoską adaptację powieści Henryka Sienkiewicza Rai 1 Quo vadis? (1985) z fascynującą grą austriackiego aktora Klausa Marii Brandauera w roli Nerona, Frederikiem Forrestem jako Gajuszem Petroniuszem, Maxem von Sydow w roli apostoła Pawła i Angelą Moliną jako Akte. Zrealizował także telefilm biblijny Dziecko zwane Jezus (Un Bambino di nome Gesù, 1987) z Alessandro Gassmanem w roli Jezusa.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy kinowe[edytuj | edytuj kod]

Filmy TV[edytuj | edytuj kod]

Seriale TV[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]