Franek Dolas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franek Dolas
starszy strzelec
Franciszek Dolas
Pierwsze wystąpienie Ucieczka
Ostatnie wystąpienie Wśród swoich
Twórca Tadeusz Chmielewski
Grany przez Marian Kociniak
Liczba odcinków 3

Franek Dolas – postać fikcyjna, tytułowy bohater nakręconej w 1969 roku komedii filmowej pt. Jak rozpętałem drugą wojnę światową (3 części: „Ucieczka”, „Za bronią” i „Wśród swoich”). Postać Franka Dolasa grana była w filmie przez Mariana Kociniaka, a reżyserem był Tadeusz Chmielewski[1][2].

Tytułowy bohater filmu jest szeregowym żołnierzem Wojska Polskiego, który na przełomie sierpnia i września 1939 roku przez zbieg okoliczności znalazł się w pociągu na terenie Niemiec tuż przed rozpoczęciem przez Trzecią Rzeszę II wojny światowej. Kolejne zbiegi okoliczności utwierdziły go w przekonaniu, że to właśnie jego osoba i zachowanie w tym czasie stało się bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia wojny.

Wszystkie następne przygody Franka Dolasa oparte są na niezwykłych przypadkach, zbiegach okoliczności oraz ogólnym założeniu, że polski spryciarz jest w stanie wyprowadzić w pole niemal wszystkich, którzy znajdą się w jego otoczeniu, w tym zarówno dowódców i żołnierzy wojsk sojuszniczych, jak i wojsk przeciwnika, a także tłumy cywilów (często przypominana jest sekwencja gry w trzy karty, przy pomocy której Franek Dolas ogrywa handlarzy na arabskim targowisku, zdobywając w ten sposób zaopatrzenie dla stacjonującej w pobliżu jednostki Legii Cudzoziemskiej). Ze wszystkich opresji (w tym z niemieckiej niewoli, w której przesłuchującemu go oficerowi Gestapo przedstawia się jako Grzegorz Brzęczyszczykiewicz ze wsi Chrząszczyżewoszyce w powiecie Łękołody) Franek Dolas wychodzi zdrów i cały, by na koniec wrócić szczęśliwie do Polski[2].

Filmowy Franek Dolas nie przypomina w niczym bohatera powieści Przygody kanoniera Dolasa Kazimierza Sławińskiego, na motywach której powstał film. W powieści Dolas nosi imię Adolf i jest z wykształcenia doktorem historii sztuki, który trafił do szkoły podchorążych tuż przed wybuchem wojny (nie ma w książce tytułowego motywu „rozpętania wojny”). Książkowy dr Adolf Dolas jest typowym, łagodnym naukowcem pozbawionym cwaniactwa, intelektualistą i antytalentem wojskowym. Wszystkie przeżywane przygody przytrafiają mu się przypadkiem, a bohater wychodzi z nich dzięki zwykłemu szczęściu.

Franek Dolas to również główny bohater polskiej gry komputerowej Jak rozpętałem II wojnę światową. Nieznane przygody Franka Dolasa wyprodukowanej przez firmę Mirage. Fabuła gry jest jednak luźno powiązana z filmem, a rozgrywka przedstawia Dolasa nie jako unikającego bezpośrednich konfrontacji cwaniaczka - wcielający się w niego gracz jest bardzo często zmuszony do używania przemocy podczas swoich podróży[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak rozpętałem drugą wojnę światową, filmpolski.pl, 1998 [dostęp 2009-09-02] (pol.).
  2. a b Jak rozpętałem drugą wojnę światową, filmweb.pl [dostęp 2009-09-02].
  3. Maciej Kuc, Jak rozpętałem II wojnę światową. Nieznane przygody Franka Dolasa, CD-Action, nr 10/2003 (91), s. 52-53.