Frank Burns

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Frank Burnsmajor, amerykański chirurg wojskowy służący w szpitalu polowym MASH 4077, podczas wojny w Korei. Główny bohater filmu i serialu pod tym samym tytułem, powstałych na kanwie powieści Richarda Hookera "M*A*S*H: A Novel About Three Army Doctors".

W filmie w rolę Burnsa wcielił się Robert Duvall, w serialu Larry Linville.

Major Burns (w książce jest kapitanem) jest przeciwieństwem osobowości bohaterów MASH: Hawkeye'a Pierce’a, Trappera McIntyre'a czy B.J. Hunnicutta. Jest absolutnym służbistą (w przeciwieństwie do nich chodzi w pełnym umundurowaniu), amerykańskim patriotą (jego idolem jest senator McCarthy), który bierze wojnę na poważnie i z ideologicznym zacięciem (walczymy z czerwoną powodzią – mawiał). Jest też niezwykle religijnym człowiekiem – wolny czas spędza na czytaniu Biblii. Faktycznie Burns jest jednak hipokrytą (mimo że ma żonę, romansuje z major Margaret Hotlips Houlihan), tchórzem, donosicielem i kabotynem. Co gorsza jest fatalnym chirurgiem. Pierce i jego koledzy szydzą z niego i regularnie robią mu kawały. Jego pogardliwy przydomek brzmi Ferret FacePysk Fretki (tłumaczone też jako Łasicogęby albo Szczurza Twarz). Tak Burnsa określał brat z uwagi na charakterystyczny kształt jego twarzy i szpiczasty nos.

Burns nieustannie donosił na dowódcę szpitala Henry’ego Blake'a zarzucając mu nieudolność i tolerowanie łamania regulaminu. Chce w ten sposób zająć jego miejsce. Udaje mu się to dwukrotnie lecz na krótko. W 1. sezonie, zostaje dowódcą, gdy Blake zostaje przeniesiony do Tokio. Dzięki fortelowi Hawekeye'a i Trappera wraca do Korei i Frank traci posadę. Po raz drugi obejmuje dowództwo po śmierci Blake, na początku 4. sezonu. Wówczas jednak zostaje zluzowany przez Shermana Pottera. Przed tym zawodowym żołnierzem Burns czuje o wiele większy respekt i nie pisze już nań donosów.

W filmie rola Burnsa kończy się, gdy ten rzuca się z pięściami na prowokującego Pierce’a, w następstwie czego zostaje odesłany ze szpitala w kaftanie bezpieczeństwa. W serialu pojawia się przez pięć sezonów. Po rozpadzie jego skrywanego związku z Houlihan i jej ślubem z Donaldem Penobscottem załamuje się nerwowo i zostaje odesłany z Korei do USA. Tam otrzymuje awans na podpułkownika i nominację na szefa szpitala dla weteranów. Na jego miejsce do MASH 4077th przybywa major Charles Emerson Winchester.