Frank Drebin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Frank Drebin
Pierwszy odcinek A Substantial Gift
(The Broken Promise)
Ostatni odcinek Naga broń 33 ⅓:
Ostateczna zniewaga
Twórca Jerry Zucker, Jim Abrahams i David Zucker
Grany przez Leslie Nielsen
Informacje
Specjalność Detektyw w stopniu porucznika
Małżonek Jane Spencer-Drebin

Frank Drebin – postać fikcyjna występująca w amerykańskim serialu Police Squad! (Brygada specjalna) i filmach z cyklu Naga broń. W postać Franka Drebina wcielił się Leslie Nielsen.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Sierżant Frank Drebin jest detektywem w stopniu porucznika w wydziale specjalnym. Współpracuje z kapitanem Edem Hockenem i Nordbergiem. Jest roztrzepany i powoduje wiele wypadków. Często wywołuje skandale (np. rzucając się na królową Elżbietę II lub wywołując pożar w biurze znanego biznesmena i polityka)[1]. Słynie z szokujących wypowiedzi i zachowań.

Drebin jest pochodzenia holendersko-walijskiego[2]. W młodości był skautem. Jego żoną miała zostać Gabriel (jednak zniknęła w dniu ślubu)[3], później ożenił się z Jane. Miał syna[4].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Frank przywołuje 3 historie o kobietach, które kochał przed Jane. Pierwsza jest o Viktorii - uciekła z mistrzem olimpijskim w gimnastyce[5]. Kolejna opowiada o nieznanej z imienia dziewczynie grającej w zespole muzycznym (Frank powiedział, że nie umiała zanucić żadnej melodii a jednak była w trasie 300 dni w roku), zginęła w katastrofie w dniu Nowego Roku[6]. Ostatnia wspomina o niedoszłej małżonce, Gabriel - zaginęła w dniu ślubu[7].
  • Kwestia Drebina z pierwszego filmu o zabiciu tych, którzy wystawiają Szekspira, to parodia podobnego cytatu z "Brudnego Harry'ego" z 1971 roku.
  • Jedyną postacią poza Frankiem, która pojawiła się zarówno w serialu jak i późniejszych filmach oraz została zagrana przez tego samego aktora jest naukowiec Ted Olsen (Ed Williams).

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Naga broń: Z akt Wydziału Specjalnego
  2. Dowiadujemy się tego w sceniu u Vincenta Ludwiga Naga broń: Z akt Wydziału Specjalnego
  3. Frank wspomina o tym w liście do Jane z więzienia w trzeciej części serii
  4. Ostatnia scena trzeciej części
  5. Mówi o tym w pierwszym filmie, po powrocie z Bejrutu
  6. Wspomnienie przy kolacji z Jane także w pierwszej części
  7. Dokładniej Frank nieświadomie zrzucił ją ze skały. Opowieść z trzeciej części