Frank Iero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frank Iero
ilustracja
Imię i nazwisko Frank Anthony Iero
Data i miejsce urodzenia 31 października 1981
Belleville, New Jersey
Instrumenty gitara, gitara basowa, wokal
Gatunki rock alternatywny, hardcore punk
Zawód muzyk, producent muzyczny
Wydawnictwo Warner Bros., Skeleton Crew, Staple Records, Hassle Records
Powiązania Jamia Nestor
Zespoły
My Chemical Romance, Leathermouth, Pencey Prep, Hybrid, I Am A Graveyard. Sector 12, frnkiero andthe cellabration, Frank Iero And The Patience Frank Iero And The Future Violents
Strona internetowa

Frank Anthony Iero (ur. 31 października 1981 roku w Belleville, New Jersey) – gitarzysta i wokalista towarzyszący rockowego zespołu My Chemical Romance, właściciel firmy odzieżowej/wytwórni płytowej Skeleton Crew[1]. Oprócz My Chemical Romance grał również w zespole Leathermouth gdzie był także wokalistą. W 2016 roku Frank promował drugą płytę Parachutes swojego zespołu Frank Iero And The Patience (znanego wcześniej jako frnkiero andthe cellabration, a także współtworzy projekt muzyczny Death Spells, w którym również bierze udział znany z występów MCR James Dewees. Aktualnie (2019 rok) Frank promuje płytę Barriers[2] swojego zespołu o zmienionej nazwie na Frank Iero And The Future Violents[3].
Dorastał z mamą, Lindą, a jego ojciec pomimo rozwodu pozostał głównym natchnieniem artysty. Porzucił studia na Rutgers Universtity, ponieważ sądził, że ze swoim ówczesnym zespołem zyskuje coraz większą sławę i rozgłos. W dokumencie “Life On The Murder Scene” żałuje tej decyzji i dodaje, że człowiek w życiu powinien zawsze mieć jakiś plan zapasowy – oprócz zespołu także wykształcenie. Frank od 11 roku życia gra w różnych zespołach. Dzięki zgodzie swej matki, próby przeprowadzał w swojej piwnicy. Zespoły w których się udzielał to m.in. Hybrid, Sector 12, I Am a Graveyard oraz króciutki epizod w Give Up the Ghost. Frank jako ostatni został przyjęty do My Chemical Romance po tym, jak rozpadł się jego wcześniejszy zespół Pencey Prep, w którym był wokalistą i gitarzystą jednocześnie. Frank miał wzbogacić brzmienie MCR. Na debiutanckim albumie zagrał jedynie w dwóch piosenkach: “Honey, This Mirror Isn’t Big Enough for the Two of Us” i “Early Sunsets Over Monroeville”.
Duży wpływ na Franka miała twórczość m.in. Richie Havensa, Black Flag, The Misfits i Hambone King of Rock 'n' Roll.
Od 5 lutego 2007 roku jego żoną jest Jamia Nestor. 7 września 2010 na oficjalnej stronie zespołu My Chemical Romance pojawiła się informacja, że wraz z Jamią zostali rodzicami bliźniaczek, nazwanych Cherry i Lily[4]. 7 kwietnia 2012 Frank opublikował na portalu Twitter informację o narodzinach jego syna[5], Miles'a Iero[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrew Leahey: My Chemical Romance Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2011-09-10].
  2. Frank Iero and the Future Violents, frank-iero.com [dostęp 2019-03-30].
  3. Frank Iero and the Future Violents, frank-iero.com [dostęp 2019-03-30].
  4. To Kill A Demon Shark. mychemicalromance.com.
  5. Iero's Child. twitter.com.
  6. Miles Iero. twitter.com.