Frank Lucas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frank Lucas
Ilustracja
Frank Lucas w 2008 r.
Data i miejsce urodzenia 9 września 1930
La Grange
Małżeństwo Julianna Farrait

Frank Lucas (ur. 9 września 1930 w La Grange w Karolinie Północnej) – amerykański gangster, handlarz narkotyków w późnych latach 60. i wczesnych latach 70.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Frank od młodych lat miał uprzedzenia do policji z powodu brutalnego morderstwa jego kuzyna. Na początku lat 40. przyjechał do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął karierę gangstera pod okiem Bumpy Johnsona, wówczas pracującej dla Włochów legendy Harlemu (nakręcono o nim film Hoodlum). Frank był jego kierowcą, cynglem, ściągaczem długów i pilnym uczniem.

Frank Lucas (zdjęcie policyjne ze stycznia 1975)

W 1968 roku Bumpy umiera na zawał, a Frank stara się przejąć jego imperium. W tym celu wybiera się do bazy wojskowej w Tajlandii, gdzie dzięki pomocy kuzyna służącego tam w czasie wojny wietnamskiej udaje mu się załatwić regularne dostawy heroiny transportowane do Ameryki w wojskowych samolotach. Ten ruch znacznie umocnił jego pozycję w półświatku, a po wyeliminowaniu konkurencji jedyną osobą mogącą się równać z Lucasem był Nicky Barnes, diler który zbudował świetnie zorganizowaną siatkę dystrybucji heroiny. Przewagę Frankowi dawał jednak fakt, że jego narkotyku było więcej za taką samą cenę, do tego był czysty. Przyciągnęło to uwagę policji, a zakończone sukcesem śledztwo w tej sprawie prowadził detektyw Richie Roberts. W 1976 r. Lucas został skazany na 70 lat więzienia. Kilka lat później został zwolniony dzięki współpracy z FBI, ale ponownie go aresztowano. Ostatecznie spędził w więzieniu 15 lat. Wyszedł na wolność w 1991 r. Obecnie jest celebrytą, spotyka się z osobami takimi jak raper Snoop Dogg czy eks-diler cracku "Freeway" Rick Ross. Jest przykuty do wózka inwalidzkiego z powodu wypadku samochodowego, podczas którego złamał nogi.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Lucas poślubił Juliannę Farrait, miss Portoryko. Farrait została skazana za rolę w przestępczym przedsiębiorstwie męża na pięć lat za kratkami. Po tym, jak Julianna wyszła z więzienia, żyli oddzielnie przez kilka lat, a Farrait wróciła do Portoryko. Jednak w 2006 roku wrócili do siebie. Są małżeństwem od ponad 40 lat. Lucas spłodził siedmioro dzieci, w tym córkę Francine Lucas-Sinclair i syna Franka Lucasa Jr.

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]