Frankenstein (Toho)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Postać z Tōhō
Frankenstein
Typ Napromieniowany humanoid
Wysokość 20 metrów
Waga 200 ton
Pokrewieństwa Doktor Frankenstein (stwórca)
Sanda i Gaira
Główni przeciwnicy Baragon
Ōdako
Filmy Frankenstein kontra Baragon
Twórca Reuben Bercovitch
Aktor Koji Furuhata
Ten artykuł dotyczy postaci filmowej z 1965. Zobacz też: inne znaczenia.

Frankenstein (jap. フランケンシュタイン Furankenshutain?)[a] – fikcyjny olbrzymi potwór (kaijū), występujący w japońskich filmie fantastycznonaukowym pod tytułem Frankenstein kontra Baragon (jap. フランケンシュタイン対地底怪獣 Furankenshutain Tai Chitei Kaijū Baragon?, ang. Frankenstein Conquers the World) wytwórni Tōhō[b]. Postać została oparta na potworze ze słynnej opowieści Mary Shelley, ale ma zmienione pochodzenie.

Na początku, Willis O'Brien – twórca efektów specjalnych do filmu King Kong z 1933 chciał nakręcić film pt. King Kong kontra Frankenstein[1]. Propozycję przesłano do Toho: Shinichi Sekizawa, scenarzysta, zmienił go na Godzilla kontra Frankenstein. Ostatecznie powstały dwa projekty: King Kong kontra Godzilla (jap. キングコング対ゴジラ Kingu Kongu tai Gojira?, ang. King Kong vs. Godzilla) i Frankenstein kontra Baragon (jap. フランケンシュタイン対地底怪獣 Furankenshutain Tai Chitei Kaijū Baragon?, ang. Frankenstein Conquers the World)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rok 1945 roku naziści przychodzą do laboratorium dr. Reisendorfa i zabierają jeden z obiektów – bijące serce w skrzyni. Zostaje ono przeniesione na okrętach podwodnych do Japonii. Naukowcy w Hiroszimie są bardzo zaintrygowani tym fenomenem. Nie trwa to długo – atomowa zagłada spada na miasto i laboratorium zostaje zniszczone, a serce znika.

W 15 lat później na ulicach odbudowanego miasta pojawia się dzikie dziecko, które porywa drobne zwierzęta. Trójka naukowców – dr James Bowen, Sueko Togami i Kenichiro Kawaji odkrywają, że to dziecko może być w istocie Frankensteinem. Po konsultacji z dr. Reisendorfem Kawaji przeprowadza eksperyment – odcina jedną z rąk Frankensteina. Ręka odrasta, a odcięty fragment żyje samodzielnie. Zirytowany światłem fleszy reporterów Frankenstein wyrywa się i ucieka.

Będąc w lasach, Frankenstein napotyka innego potwora – Baragona, prehistorycznego dinozaura, który ukrył się pod ziemią przed zmianami klimatu. Gdy Sueko znalazła się w niebezpieczeństwie, Frankenstein atakuje potwora. Walka wywołuje pożar lasu. W końcu Frankenstein zabija Baragona, lecz sam znika, gdy zapada się pod nim ziemia.

W amerykańskiej wersji planowano dodać zmienione zakończenie filmu: z jeziora, nad którym walczył Frankenstein miała się wynurzyć wielka ośmiornica (Ōdako) i pociągnąć zmęczonego walką potwora na dno. Zakończenie zostało jednak wycięte i nieużyte.

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Wyglądem Frankenstein przedstawia cechy kaukaskie, ma wysokie czoło, szczupłe ciało i nosi ubrania (gdy rośnie do ostatecznego rozmiaru, nosi skóry upolowanych zwierząt.

Frankenstein jest nietypowym potworem, ponieważ posiada prawie ludzką inteligencję – wystarczającą, aby zastawić pułapki, używać prostych narzędzi i broni, przewidzieć, co zrobi przeciwnik czy zrobić sobie ubranie ze skóry. Nie umie wprawdzie mówić, ale potrafi zrozumieć, co się do niego mówi. Z zasady nie krzywdzi ludzi; gdy w zastawioną na dzika pułapkę wpadł szukający go czołg, uciekł ze strachu, że mógł kogoś skrzywdzić.

Frankenstein posiada niewiarygodne zdolności regeneracyjne, większe nawet od Godzilli. Nawet jeśli zostanie z niego jedynie serce, będzie ono żyło. Odcięte kawałki ciała szybko odrosną, a ich resztki będą żywe jeszcze przez jakiś czas (jeśli mają dostęp do białka).

Frankenstein jest także bardzo sprawny, potrafi skakać i biegać, co kontrastuje ze zwykle niezgrabnymi potworami z Toho (jak Baragon).

Inne[edytuj | edytuj kod]

W 1966 roku powstał quasi-sequel, zatytułowany Pojedynek potworów (jap. フランケンシュタインの怪獣 サンダ対ガイラ Furankenshutain no Kaijū: Sanda tai Gaira?, ang. War of the Gargantuas). W filmie pojawia się inny Frankenstein (Sanda), wyhodowany przez doktora Paula Stewarta. Fragment jego tkanki dostał się do rzeki, a potem do morza, gdzie wyewoluował w nowego, groźniejszego Frankensteina – Gairę[c].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W filmie potwora nazywa się Frankensteinem, nie potworem Frankensteina
  2. Polski tytuł jest nieoficjalny
  3. Pojedynek potworów nie jest do końca sequelem Frankenstein kontra Baragon, bowiem nie pojawiają się tam postacie z poprzedniego filmu; łączy je fakt, że wszystkie trzy potwory określa się "Frankenstein".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b J.D. Lees, Marc Cerasini: The Official Godzilla Compendium: A 40 Year Retrospective. Random House Books, marzec 1998, s. 22-23, seria: Official Godzilla. ISBN 0-679-88822-5. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]