Frankfurt (Main) Südbahnhof

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frankfurt
Main Südbahnhof
Budynek dworca
Budynek dworca
Państwo  Niemcy
Miejscowość Frankfurt nad Menem
Lokalizacja Sachsenhausen
Zarządca DB Netz
Data otwarcia 15 listopada 1873, 1914
Poprzednie nazwy (Frankfurt) Bebraer Bahnhof
Liczba pasażerów 22 500[1]
Dane techniczne
Liczba peronów 5 + 1 metra
Liczba krawędzi
peronowych
9 + 2 metra
Kasy czynne
Linie kolejowe
Położenie na mapie Frankfurtu nad Menem
Mapa lokalizacyjna Frankfurtu nad Menem
Frankfurt
Frankfurt
Położenie na mapie Hesji
Mapa lokalizacyjna Hesji
Frankfurt
Frankfurt
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Frankfurt
Frankfurt
Ziemia50°05′58″N 8°41′10″E/50,099444 8,686111
Strona internetowa
Portal Portal Transport szynowy

Frankfurt (Main) Südbahnhofstacja kolejowa we Frankfurcie nad Menem, w Hesji, w Niemczech. Położona jest w dzielnicy Sachsenhausen, leżącej na południe od śródmieścia, po lewej stronie Menu. Na planach sieciowych i rozkładach jazdy opisywany jest zazwyczaj skróconą nazwą Frankfurt(Main)Süd.

Südbahnhof, czyli Dworzec Południowy stanowi jeden z trzech (obok Dworca Głównego i dalekobieżnego dworca na lotnisku) dworców, na których zatrzymują się regularnie pociągi dalekobieżne (InterCity i Intercity-Express), a także główny dworzec dla pociągów nocnych. Stanowi ponadto przystanek dla regionalnych pociągów osobowych (Regionalbahn, Regional-Express) oraz węzeł szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn Ren-Men) i metra.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecny dworzec otwarto 15 listopada 1873 jako Bebraer Bahnhof, jednocześnie z Dworcem Głównym w Offenbach. Dworzec należał do Bebraer Bahn, pruskiej kolei państwowej łączącej Bebrę przez Fuldę i Hanau z Frankfurtem, która tego dnia uruchomiła nową trasę łączącą Hanau z Frankfurtem po lewej stronie Menu. Tym samym Sachsenhausen i Offenbach uzyskały bezpośredni dostęp do tej linii kolejowej, stanowiącej do dziś główne połączenie Frankfurtu z Lipskiem, Berlinem i Hamburgiem. Wcześniej pociągi z Bebry jeździły po prawym (północnym) brzegu Menu przez Frankfurt-Hanauer Eisenbahn oraz Städtische Verbindungsbahn Frankfurt am Main.

Dotychczasowy dworzec Frankfurt-Sachsenhausen przy Darmstädter Landstraße służył natomiast odtąd ajedynie kursującym wahadłowo pociągom Frankfurt-Offenbacher Lokalbahn i został nazwany Lokalbahnhof (Dworzec Lokalny).

W roku 1914 otwarto obecnie istniejący budynek wejściowy dworca. Budynek o formach uproszczonej secesji przypomina otwarty w tym samym roku dworzec Frankfurt (Main) Höchst. Architektem obu dworców był Armin Wegner[2]. Cztery krawędzie peronowe nakryte były łukową halą peronową o konstrukcji stalowej – słupy hali, nakrywającej całą szerokość peronu drugiego, opierały się na pierwszym i trzecim peronie. Pozostałe perony zadaszone były indywidualnymi dachami.

Stacja metra[edytuj | edytuj kod]

Südbahnhof
ilustracja
Państwo  Niemcy
Data otwarcia 1984
U1, U2, U3, U8
Poprzednia stacja początek linii
Następna stacja Schweizer Platz
Portal Portal Transport szynowy

W czasie budowy przedłużenia linii metra na południową stronę Menu (otwarcie linii w 1984) prawie cały budynek wejściowy został rozebrany, po czym zmontowano go z wykorzystaniem oryginalnych fragmentów w dawnej formie. Odtąd mieści się w nim również ośrodek kultury z salą wielofunkcyjną. Nie odbudowano rozebranej wówczas hali peronowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Artykuł we Frankfurter Rundschau.
  2. Volker Rödel: Der Hauptbahnhof zu Frankfurt am Main. Aufstieg, Fall und Wiedergeburt eines Großstadtbahnhofs. Konrad Theiss Verlag, Stuttgart 2006, s. 104, ​ISBN 978-380-62-2043-8​.