Frantisek Markov

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Frantisek Markov – fikcyjna postać, jeden z władców domen (ang. domain) w Ravenloft, jednym ze światów gry Dungeons & Dragons. Postać wzorowana jest na tytułowym bohaterze powieści H. G. Wellsa Wyspa doktora Moreau[potrzebne źródło].

Frantisek dorastał na małej farmie w pobliżu wioski Vallaki w Barovii, gdzie hodował świnie. Ożenił się z młodą mieszkanką owej wioski i wraz z nią otworzył rzeźnię. Zaczął eksperymentować na zwierzętach – dokonywał na nich amputacji, przeszczepów i innych doświadczeń. Zwierzęta najczęściej umierały po kilku dniach, on zaś sprzedawał ich mięso. Gdy jego żona odkryła proceder zbuntowała się i postanowiła opuścić go oraz opowiedzieć mieszkańcom wioski o mięsie, które kupowali. Frantisek wpadł w szał i uczynił ją obiektem swego kolejnego doświadczenia. Przeżyła trzy dni. Jej zwłoki zostały odnalezione przez mieszkańców, którzy początkowo uznali je za ciało potwora. Dowiedziawszy się prawdy wygnali Frantiska w Mgły (ang. Mists), gdzie został mrocznym władcą (ang. darklord) Markovii.

Markov otrzymał zdolność do przemieniania własnego ciała w ciało dowolnego zwierzęcia, z tym jednak zastrzeżeniem, iż jego głowa zawsze pozostaje głową człowieka. W związku z naturą jego klątwy nie może on nigdy powrócić całkowicie do kształtu człowieka. Zwykle wybiera więc ciało goryla, co pozwala mu używać zręcznych dłoni tego zwierzęcia w prowadzonych przez niego doświadczeniach i operacjach. Każdy nieszczęśnik, który wpadnie w jego ręce staje się obiektem straszliwych eksperymentów – zostaje zmieniony w potwora będącego hybrydą człowieka i zwierzęcia – w zwierzołaka (ang. beastman). Markov fanatycznie pragnie znaleźć klucz do powrotnej przemiany siebie w człowieka. Nie rozumie, iż klątwa, którą jest obłożony skazuje go na wieczne porażki. Zwierzołaki, które stworzył traktują go jako boga i wyznają ze strachu.

W czasie Wielkiej Koniunkcji (ang. Grand Conjunction) w roku 735 Baroviańskiego Kalendarza (ang. Barovian Calendar) Markovia znikła z centralnych domen – tzw. Rdzenia (ang. the Core) i pojawiła się na Morzu Smutków (ang. Sea of Sorrows) na zachód od domeny Lamordia. Dla Markova oznaczało to koniec łatwych "dostaw" obiektów dla jego eksperymentów. Obecnie wykorzystuje on więc rozbitków i inne osoby, które przypadkowo odwiedziły jego wyspę. Kilka prób kolonizacji wyspy zakończyło się zniknięciem całych wiosek i znaczącym powiększeniem się populacji zwierzołaków.