Franz Ferdinand

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Franz Ferdinand
Ilustracja
Rok założenia

2001

Pochodzenie

 Szkocja

Gatunek

indie rock[1]
rock alternatywny[1]

Wydawnictwo

Domino

Powiązania

The Karelia, Yummy Fur

Skład
Alex Kapranos
Robert Hardy
Paul Thomson
Julian Corrie
Dino Bardot
Byli członkowie
Nicholas McCarthy
Strona internetowa

Franz Ferdinand (w skrócie FF) – szkocki zespół pochodzący z Glasgow wykonujący indie rock. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Franciszka Ferdynanda. Liderem zespołu jest wokalista i gitarzysta Alex Kapranos, który razem z Nickiem McCarthym jest autorem niemal wszystkich tekstów piosenek oraz skomponowanej do nich muzyki. Płyty zespołu wydaje niezależna wytwórnia Domino Records, współpracująca m.in. z takimi zespołami jak The Kills czy Arctic Monkeys, która ma silne powiązania z wytwórnią Sony.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za datę powstania zespołu przyjmuje się rok 2001. Pierwszy album: Franz Ferdinand wydany pod koniec 2003 roku okazał się jedną z najlepiej sprzedanych debiutanckich płyt ostatnich lat[kiedy?]. Zespołowi sławę przyniósł hit lata 2004 – "Take Me Out". Drugą płytę zespół wydał w 2005 roku, która wraz z promującym ją singlem Do You Want To odniosła duży sukces komercyjny. Utwór został wykorzystany w zakończeniu anime Paradise Kiss. W swojej twórczości FF często nawiązuje do dzieciństwa McCarthy'ego, które ten spędził w Niemczech. Świadczy o tym m.in. tytuł piosenki "Auf Achse".

7 lipca 2006 roku zespół wystąpił po raz pierwszy w Polsce na Heineken Open'er Festival w Gdyni. 19 listopada 2008 roku Franz Ferdinand zagrał koncert w warszawskim klubie Stodoła. Wystąpił także 5 czerwca 2009 w Krakowie w ramach pierwszej edycji festiwalu muzycznego Selector. 6 lipca 2012 zagrali kolejny raz w Polsce dając tym samym po raz drugi występ na Heineken Open'er Festival w Gdyni. 9 sierpnia 2013 zagrali podczas pierwszego dnia Coke Live Music Festival w Krakowie. 8 marca 2018 roku zespół wystąpił w warszawskiej Stodole, gdzie promowali swoje najnowsze wydawnictwo Always Ascending[2].

Skład[edytuj | edytuj kod]

Muzycy koncertowi[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne i single[edytuj | edytuj kod]

Minialbumy[edytuj | edytuj kod]

DVD[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b MusicMight :: Artists :: FRANZ FERDINAND
  2. Franz Ferdinand, Stodoła [dostęp 2018-06-27] (pol.).
  3. t, Franz Ferdinand – “Hits To The Head” [RECENZJA], 23 marca 2022 [dostęp 2022-03-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]