Franz Hofer (malarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Franz Hofer
Ilustracja
Franz Hofer – autoportret
Data i miejsce urodzenia

24 grudnia 1885
Gosting koło Grazu, Austro-Węgry

Data i miejsce śmierci

3 maja 1915
Lichwin

Miejsce spoczynku

Lichwin, Polska

Tablica pamiątkowa i grób Franza Hofera

Franz Hofer (ur. 1885, zm. 1915) – austriacki grafik i malarz.

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w wielodzietnej rodzinie młynarza, w miejscowości Gosting koło Grazu. Jego ojciec zdradzał umiłowanie do sztuki i poezji. Dzieciństwo Franza upłynęło pod znakiem ciężkiej pracy w gospodarstwie ojca.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

W 1899 roku rozpoczął naukę litografii w pracowni litograficznej w Senfelder. Po ukończeniu szkoły podstawowej, w 1909 r. wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie studiował malarstwo u Aloisa Deluga, a potem grafikę u prof. Ferdynanda Schmutzera. W roku 1914 uzyskał prestiżowe stypendium tzw. „Romepreis” (Nagroda Rzymu). Nie skorzystał jednak z niego, gdyż szukał inspiracji na wschodzie (w Rosji).

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Dzieła Franza Hofera zdradzały jego inspiracje, jakimi były holenderski barok, francuski i niemiecki realizm oraz impresjonizm. Jego prace wskazują na duża dozę spontaniczności i odwagi w kompozycji. Bardzo rzadko sięgał po pędzel, a znaczenie częściej wyrażał się poprzez małe formy graficzne i szkice.

Wojna i śmierć[edytuj | edytuj kod]

Wybuch I wojny światowej przerwał plany Franza Hofera. Został on wcielony do 14 Pułku Piechoty „Wielki Książę Hesji”. Został ranny w okolicy wzgórza 419 w Lubczy Szczepanowskiej koło Tarnowa. Przewieziony ostatecznie do szpitala w Wiedniu, postanowił powrócić na front. Zginął 3 maja 1915 roku w trakcie ofensywy gorlicko-tarnowskiej, zaledwie kilka kilometrów od miejsca, gdzie został ranny. Jego ciało zostało znalezione w strumyku, w obecnych granicach administracyjnych wsi Lichwin, gdzie został pochowany na cmentarzu wojennym nr 187.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]