Franciszek Jägerstätter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Franz Jägerstätter)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiony
Franciszek Jägerstätter OFS

Franz Huber
męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 20 maja 1907
Sankt Radegung
(diecezja Linz)
Data i miejsce śmierci 9 sierpnia 1943
Brandenburg an der Havel
Czczony przez Kościół katolicki
Data beatyfikacji 1 czerwca 2007
Linz
przez Benedykta XVI
Wspomnienie 21 maja lub 9 sierpnia

Franciszek Jägerstätter (ur. 20 maja 1907 we wsi Sankt Radegund, zm. 9 sierpnia 1943 w Brandenburgu) – austriacki rolnik, kościelny i tercjarz franciszkański (OFS), męczennik chrześcijański i błogosławiony Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj]

Urodził się 20 maja 1907 w małej wsi Sankt Radegund w Górnej Austrii, jako nieślubny syn Rosalii Huber i Franza Buchmeiera, który zginął w czasie I wojny światowej. W 1917 po ślubie jego matki z Heinrichem Jägerstätter, Franciszek został przez niego usynowiony i przybrał nazwisko Jägerstätter.

Podczas II wojny światowej Jägerstätter oświadczył, że jako katolik nie może zaakceptować tekstu żądanej od niego przysięgi wojskowej i wstąpienia do Wehrmachtu, w wyniku czego został skazany przez sąd wojenny za "sabotowanie wysiłku obronnego" (Zersetzung der Wehrkraft) na karę śmierci. Sąd odrzucił propozycję Jägerstättera, iż jest on gotów służyć w formacjach sanitarnych. Wyrok przez ścięcie gilotyną wykonano 9 sierpnia 1943.

Po zakończeniu wojny organy austriackiego wymiaru sprawiedliwości zrehabilitowały pośmiertnie Jägerstättera, uniewinniając go ze stawianych zarzutów.

Kult[edytuj]

1 czerwca 2007 papież Benedykt XVI wydał dekret uznający Franciszka Jägerstättera za błogosławionego. Beatyfikacja odbyła się w Katedrze w Linzu 26 października 2007. Wzięła w niej udział 94-letnia małżonka Jägerstättera, Franziska, oraz ich wszystkie cztery córki[1].

Błogosławiony Franciszek Jägerstätter jest uważany przez Kościół katolicki za przykład wzorowego męża i ojca rodziny.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 21 maja lub w dies natalis (9 sierpnia razem z Edytą Stein).

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. "Słowo wśród nas", wrzesień 2011, str. 43-47, art. Dorothy Garrity Ranahgan pt. "Zdrajca, fanatyk, czy święty? Radykalne świadectwo bł. Franza Jägerstättera."

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]