Franz Marc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Franz Marc
August Macke 037.jpg
August Macke, Portret Franza Marca, 1910, Neue Nationalgalerie
Imiona i nazwisko Franz Moritz Wilhelm Marc
Data i miejsce urodzenia 8 lutego 1880,
Monachium
Data i miejsce śmierci 4 marca 1916
Verdun
Narodowość niemiecka
Dziedzina sztuki Malarstwo
Styl Ekspresjonizm

Franz Marc (ur. 8 lutego 1880 w Monachium, Niemcy, zm. 4 marca 1916 w Verdun, Francja)[1] – niemiecki malarz i współzałożyciel ugrupowania artystów-ekspresjonistów „Błękitny Jeździec” („Der Blaue Reiter”).

Tablica znajdująca się na domu przy ul. Schillerstraße w Monachium, w którym urodził się Franz Marc.

Uchodzi za pierwszego przedstawiciela ekspresjonizmu w Niemczech. W latach 1900-1903 studiował sztukę w Monachium, a w 1904 r. otworzył tam pracownię. W czasie podróży do Paryża (w 1903 i 1907)[2] Franz Marc miał kontakt z dziełami Paula Gaugina, Van Goha, Picassa, które wywarły na niego ogromny wpływ. Był znajomym innych malarzy, jak np. Wasilij Kandinskij, Aleksiej Jawleński, August Macke i Gabriele Münter.

Franz Marc i August Macke byli filarami grupy Der Blaue Reiter. Poznali się w 1910 roku w Sindelsdorfie w Bawarii, inspirując się nawzajem do coraz śmielszych eksperymentów. Byli jednak bardzo odmienni. Zmierzając do wydobycia czystych idei rzeczy spod kształtów widzialnych, rafinował obraz świata przez filtr światła i koloru. Malował głównie zwierzęta jako bliższe naturze. Starał się syntetyzować stylizowane kształty i bezprzedmiotowe zarysy w całość o niemal mistycznej intensywności. Macke budował kompozycje prześwietlone kolorem, zacierającym trójwymiarowość przedstawień. Obaj w pewnej mierze poszukiwali rytmów odczuwalnych w naturze, gdy osłabi się więź przedmiotową. Dociekaniom tym nie było jednak dane trwać długo. Macke poległ w pierwszym miesiącu wojny, w bitwie pod Marną, licząc 27 lat, zaś Marc zginął pod Verdun dwa lata później, w wieku 36 lat. W wielu pracach Marca pojawia się tęsknota za idealnym związkiem człowieka z naturą, czego przykładem może być dzieło zatytułowane Der Traum z 1912. W prywatnej mitologii Marca zwierzęta odgrywają taką rolę, jak dla artystów Odrodzenia anioły: są wysłannikami i świadectwami prawdy, piękna i łaski. Obraz przedstawia więc coś na kształt świeckiego zwiastowania: przedstawicielka rodu ludzkiego trafiła między wybranych, w pejzaż idylli, który ma w sobie spokój renesansowych włoskich pejzaży. W obrazie występują konie, uwielbiane przez Kandinskyego i Marca. Dla tego drugiego stanowiły obiekt studiów i kultu, którym zaraził innych awangardzistów[3]. Franz Marc nadawał kolorom symboliczne znaczenie, według niego niebieski łączył się z emocjami związanymi z męskością i duchowością, żółty z kobiecą radością, natomiast czerwony z przemocą[4].

W 1911 roku ożenił się w Londynie z Marią Franck. Franz Marc zginął 1916 w bitwie pod Verdun.

Franz Marc stworzył wiele dzieł, między innymi: „Byk”, „Biały kot” i „Niebieski koń I”.

Przypisy

  1. Nicolas Pioch: Marc, Franz (ang.). www.ibiblio.org, 2002-07-31. [dostęp 2009-12-10].
  2. Franz Marc - paintings, biography, quotes of Franz Marc, www.franzmarc.org [dostęp 2016-05-04].
  3. Gabriele Crepaldi, Schiele i ekspresjoniści, tłum. Dorota Łąkowska, Warszawa 2006, s. 60.
  4. Franz Marc - obrazy, kopie i reprodukcje dzieł Marca | Sklep bimago.pl, www.bimago.pl [dostęp 2016-05-04].