Franz Maurer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Franz Maurer
Franciszek Maurer
Franz
Ilustracja
Bogusław Linda—odtwórca roli
Pierwsze wystąpienie Psy
Ostatnie wystąpienie Psy 2. Ostatnia Krew
Grany przez Bogusława Lindę
Dane biograficzne
Rodzina małżeństwo: Milena Kurzepa (odeszła)
Inne informacje
Specjalność funkcjonariusz SB
policjant
pracownik huty

Porucznik Franciszek „Franz” Maurer — fikcyjna postać i główny bohater filmów Psy oraz Psy 2 Władysława Pasikowskiego. W jego rolę wcielił się Bogusław Linda. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów w polskiej kinematografii, wiele kwestii Maurera przeszło do języka potocznego.

Życiorys[edytuj]

Życie prywatne[edytuj]

Porucznik Franciszek Maurer, przez kolegów nazywany „Franz” urodził się w 1953 prawdopodobnie w Krakowie. Skończył tamże studia prawnicze w 1978 z wyróżnieniem, potem podjął pracę w resorcie spraw wewnętrznych oraz w „bezpiece”. W tamtym czasie poznał mechanika Olgierda Żwirskiego ps. Olo, z którym zaprzyjaźnił się. Poślubił córkę wiceszefa MSW — Milenę Kurzepę, która opuściła go i wyjechała z dzieckiem do USA. W 1980 Franz zabił swojego kolegę ze studiów kpt. Witolda Nowakowskiego, który zabił żonę i groził, że zrzuci swą córkę z dachu, jeśli władze nie podwyższą płacy o dodatkowe 2200 i nie zarejestrują wolnych związków zawodowych w resorcie. Na koncie miał 31 nagan i 18 pochwał (w tym dwie na wniosek szefa MSW Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej), ponadto trzy raz groziło mu dyscyplinarne zwolnienie ze służby, jednak dzięki kontaktom Franza w MSW wszystkie te zwolnienia cofnięto. Ma brata mieszkającego w Auckland.

Psy[edytuj]

Na początku 1990 Franz, podobnie jak inni byli pracownicy „bezpieki”, przechodzi weryfikację, by nowe władze ustaliły, czy dana osoba może zostać przeniesiona do nowych służb państwowych (UOPu bądź reaktywowanej policji), czy musi odejść z pracy. Kilka dni wcześniej Franz i jego koledzy z SB wraz z ich dowódcą kapitanem Tadeuszem Stopczykiem palili akta na wysypisku śmieci. Następnie dostaje od Ola bliską umorzeniu sprawę córki księdza, Andżeliki Wenc, która przebywa w domu dziecka. Franz postanawia się nią zaopiekować. Podczas libacji na stołówce do Stopczyka przychodzi młody policjant, podporucznik Waldemar „Nowy” Morawiec, który potem doniósł przełożonemu Stopczyka — majorowi Walendzie — o próbie palenia kolejnych akt. Wieczorem Franz i jego grupa znowu jedzie palić dokumenty operacyjne. Nowy czaił się i robił zdjęcia esbekom, kiedy to zostaje przyłapany i pobity przez Ola.

Większość esbeków z grupy Franza, podobnież jak on sam, Stopczyk i Walenda, przechodzą weryfikację pomyślnie i zostają przyjęci do wydziału kryminalnego policji. Jedynie Olo zostaje bez pracy. Nowym przełożonym Franza i jego kolegów zostaje major Stanisław Bień, który organizuje atak na szajkę przemytników samochodów i amfetaminy złożoną z dawnych funkcjonariuszy wschodnioniemieckiego Stasi. Okazuje się, że mafia byłego oficera bezpieki z Lublina — majora Grossa — ma zamiar zabić Niemców i przejąć pieniądze. W dowodzonej przez "Nowego" akcji giną „Dziadek” i „Student” (który po części doprowadził do zorientowania się przez przemytników o tym, że czyha na nich policja). „Kazek” i „Jerzyk” oprócz ran dostają ataku szału, „Młody” ciężko ranny leży w szpitalu. Franz akurat wtedy poszedł zadzwonić do Andżeli i było za późno, aby udzielił pomocy kolegom. Z tego powodu "Nowy" wpadł w szał i usiłował zaatakować Franza krzesłem w szpitalu. Zostaje jednak powstrzymany przez Bienia i składa na Franza raport, przez który zostaje on odsunięty od śledztwa.

Franz postanawia działać na własną rękę i schwytać przestępców samemu. Próbuje wciągnąć w to Ola, domyśla się, że ma on kontakty z mafiozami i może pomóc mu ich złapać. Od niego Franz dowiaduje się o niejakim „Chemiku” — farmaceucie, którego bracia Słaby (producenci narkotyków) i konkurencyjna im grupa Grossa chcą przejąć do produkcji amfetaminy. Franz z Nowym ponownie wsadzają Chemika do więzienia. Do Franza przyjeżdża adwokat jego żony z USA, by pomóc mu odsprzedać jej dom. Franz i Andżela przenoszą się do niewielkiego mieszkania. Po odwiedzinach Ola Andżelika opuszcza Franza i przenosi się do niego. Niedługo potem przyznaje się Franzowi do związku z jego przyjacielem. Gangsterzy próbują zabić Maurera gdy wraca do mieszkania. Nowy postanawia mu pomóc, jednak wpada pod samochód i ranny zostaje przewieziony do szpitala. Franz odkrywa, że za wyciągnięciem Chemika stoi prokurator Nawrocki. Przyjeżdża do kliniki w której Nawrocki przebywa, a następnie, torturując go, wyciąga z niego informacje, że wyciągnięcie Chemika zlecili mu Olo i Gross. Franz za samowolne działania traci pracę w policji, jest zmuszony oddać legitymację i pistolet. Podczas odwiedzin Nowego w szpitalu ten decyduje się kontynuować walkę z gangsterami za Franza. Nową broń — AKMS — Maurer zdobywa od swojego kolegi Radosława Wolfa — i postanawia raz na zawsze rozprawić się z Grossem i Olem. Podczas spotkania gangu z rosyjskim nabywcą towaru Franz zabija Grossa a później Ola. Próbuje popełnić samobójstwo, jednak nie ma już naboi. Zostaje osadzony w więzieniu i zrywa kontakty z Andżelą.

Psy 2[edytuj]

Cztery lata po Psach, Franz zostaje wypuszczony z więzienia za pieniądze brata. Spotyka się z Nowym oraz z Wolfem, który brał udział w wojnie w Jugosławii. Franz podczas śledztwa w sprawie zaciągania przez Wolfa ochotników do serbskiego wojska i popełnianych przez niego zbrodni wojennych postanawia go nie wydawać. Za skrzynkę whisky kupuje od niego dziewczynę o imieniu Nadia. Traci tymczasową pracę w hucie, ale Wolf znajduje mu nowego pracodawcę, rosyjskiego dyplomatę Sawczuka, który był z Wolfem na wojnie w Jugosławii i zajmuje się przemytem broni dla każdej walczącej strony. Okazuje się, że potrzebny jest ktoś trzeci i dlatego Franz namawia Nowego, by ten im pomógł.

Podczas przystanku auto z kbk wz. 88 Tantal zostaje porwane. Franz znajduje złodziei i zostawia ich nagich w lesie. Następnie dostaje zadanie odebrania 21 mln dolarów od pewnych Rosjan zadłużonych u Sawczuka. Po ataku Rosjan na „Ogórka” Nowego, Franz ucieka z pieniędzmi. Podczas awantury z Rosjanami w fabryce Nowy traci prawy kciuk, Franz zabija trzech przeciwników, a Wolf jednemu wydłubuje nożem oko.

Franz odkrywa potem, że Wolf będzie wiózł broń pociągiem. Dopada go i dzwoni do Nowego, by policjanci zrobili blokadę na torach. Niestety Nowy zostaje zatrzymany przez zwierzchnika - majora Bienia, przekupionego przez Sawczuka. Franz wyrzuca z pociągu maszynistę i wdaje się w wymianę ognia z Wolfem. Po strzelaninie znajduje ich Nadia. Zawożą Wolfa do lekarza — weterynarza. Franz postanawia rozprawić się z Sawczukiem, którego zabija w hotelu, ale zostawia 100 dolarów na jego pogrzeb. Za resztę pieniędzy wylatuje z Nadią do brata w Nowej Zelandii.

Linki zewnętrzne[edytuj]