Franz Seldte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franz Seldte
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 29 czerwca 1882
Magdeburg, Cesarstwo Niemieckie
Data i miejsce śmierci 1 kwietnia 1947
Fürth, Niemcy
Minister Pracy i Spraw Socjalnych Rzeszy Niemieckiej
Okres od 30 stycznia 1933
do 23 maja 1945
Poprzednik Friedrich Syrup
Następca Sojusznicza Rada Kontroli Niemiec
Franz Seldte signature.svg

Franz Seldte (ur. 29 czerwca 1882, zm. 1 kwietnia 1947) – współtwórca niemieckiej organizacji paramilitarnej Stahlhelm (Stalowy Hełm) – Ligi Żołnierzy Frontowych, polityk nazistowski, minister pracy w rządzie Hitlera i rządzie Lutza Schwerina von Krosigka.

Urodził się w Magdeburgu. Był synem właściciela fabryki chemikaliów oraz wody sodowej.

Uczęszczał do szkoły im. Wilhelma Raabe w Magdeburgu. Po praktyce jako sprzedawca w sklepie, studiował chemię w Brunszwiku i Greifswaldzie. Wkrótce przejął biznes po swoim wcześnie zmarłym ojcu.

Służąc jako niemiecki oficer został ranny podczas I wojny światowej i stracił lewą rękę. Później pracował w charakterze reportera wojennego. Został nagrodzony Krzyżem Żelaznym I i II klasy i uzyskał awans na kapitana rezerwy.

W odpowiedzi na listopadową niemiecką rewolucję, Seldte założył 25 grudnia organizację Stahlhelm i został jej przywódcą. W licznych sprawach nie zgadzał się z reprezentacyjnym liderem tej organizacji, Theodorem Duersterbergiem.

Seldte został członkiem Niemieckiej Partii Ludowej (Deutsche Volkspartei) oraz radnym w Magdeburgu.

Stahlhelm stawał się z czasem coraz bardziej antydemokratyczny i antyrepublikański. Seldte uważał jednak, że ta organizacja może stać się głównym organem ruchu narodowo-konserwatywnego. W roku 1931 wraz z Alfredem Hugenbergiem i Adolfem Hitlerem współtworzył Front Harzburski (Harzburger Front), sojusz przeciwko rządowi Heinricha Brüninga.

Seldte dążył do przewodnictwa w ruchu narodowosocjalistycznym i w tworzonym przez ten ruch rządzie. Zamierzał uczynić Hitlera ministrem pracy (Reichsarbeitsminister). W tym celu na początku roku 1933 bez powodzenia próbował utworzyć „Front Walki Schwarz-Weiß-Rot”.

W kwietniu roku 1933 wstąpił do partii NSDAP i przyłączył Stahlhelm do SA. W roku 1933 otrzymał stopień SA-Obergruppenführera, a następnie został krajowym komisarzem ds. ochotniczej służby pracy (Reichskommissar fur die Freiwilligen Arbeitsdienst). Pełnił tę funkcję do roku 1945. W marcu 1934 roku został liderem Niemieckiego Związku Wojowników Frontowych, organizacji, która wkrótce została rozwiązana. W 1935 poprosił o zwolnienie go z urzędów, jednak Hitler odmówił mu. Seldte pozostał na stanowisku, jednak bez większych wpływów do maja 1945, kiedy został członkiem prowizorycznego rządu niemieckiego jako minister pracy.

Seldte został aresztowany pod koniec wojny i zmarł w amerykańskim szpitalu wojskowym w Fürth, zanim przedstawiono mu akt oskarżenia.

W okresie reżimu nazistowskiego jego imieniem nazywano ulice w Magdeburgu, Leverkusen i Królewcu (Königsberg).