Przejdź do zawartości

Franz Viehböck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Franz Viehböck
Franz Artur Viehböck
Data i miejsce urodzenia

24 sierpnia 1960
Perchtoldsdorf

Narodowość

austriacka

Funkcja

kosmonauta badacz

Łączny czas misji kosmicznych

7 dni, 22 godziny i 12 minut

Misje

Sojuz TM-13/Sojuz TM-12

Wyuczony zawód

elektrotechnik

Franz Artur Viehböck (ur. 24 sierpnia 1960 w Perchtoldsdorfie) – austriacki elektrotechnik, inżynier elektroniczny i astronauta, pierwszy Austriak w przestrzeni kosmicznej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Wiedeński Uniwersytet Technologiczny, uzyskując dyplom z inżynierii elektrycznej i elektronicznej, a później doktorat z inżynierii elektronicznej, pracował jako asystent w Instytucie Pomiarów Elektrycznych i Projektowania Obwodów. 6 października 1989 został wyselekcjonowany do udziału we wspólnej radziecko-austriackiej misji Austromir-91, przechodził dwuletnie szkolenie w Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina w Gwiezdnym Miasteczku. Od 2 do 10 października 1991 jako badacz-kosmonauta uczestniczył w misji Sojuz TM-13/Sojuz TM-12 na stację kosmiczną Mir wraz z radzieckimi kosmonautami Aleksandrem Wołkowem i Toktarem Äubäkyrowem, prowadząc doświadczenia naukowe i technologiczne, spędzając w kosmosie 7 dni, 22 godziny i 12 minut. Po powrocie podróżował po Austrii i wygłaszał prelekcje na temat swojej misji.

W 1992 był jednym z pięciu austriackich kandydatów Europejskiej Agencji Kosmicznej, jednak nie został wybrany do udziału w misji (sytuacja powtórzyła się w 1998). W 1994 został menedżerem programu rozwojowego w dziale systemów techniki lotniczej i astronautycznej amerykańskiej kompanii Rockwell International, pracując początkowo nad łączonymi programami z kompaniami kosmicznymi umiejscowionymi w Europie i byłym ZSRR, w 1997 kierował międzynarodowym departamentem rozwoju handlowego w dziale systemów kosmicznych amerykańskiej korporacji przemysłu lotniczego i astronautycznego Boeing North American. Później został dyrektorem międzynarodowych programów nowych modułów systemów kosmicznych Boeinga, a w czerwcu 1999 krajowym dyrektorem Boeinga w Austrii i europejskim reprezentantem grupy przestrzeni kosmicznej i komunikacji Boeinga. W marcu 2000 mianowano go doradcą technologicznym gubernatora Dolnej Austrii, 2002-2008 był prezesem austriackiej wytwórni pasów stalowych Berndorf Band GmbH, następnie został członkiem komisji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]