Freak on a Leash

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Freak on a Leash
Singel zespołu Korn
z albumu Follow the Leader
Wydany 14 kwietnia 1998
Nagrywany 1998
Gatunek metal alternatywny, rock alternatywny, nu metal
Długość 4:17
Wydawnictwo Epic Records
Producent Korn, Steven Thompson i Toby Wright
Format CD
Twórca tekstu Jonathan Davis
Singel po singlu

Freak on a Leash – singel zespołu Korn z albumu Follow the Leader z roku 1998. Utwór pojawił się również na kompilacji Greatest Hits z roku 2004, a jego wersja akustyczna wydana została na albumie nagranym przez Korna z serii MTV Unplugged. Zazwyczaj na koncertach "Freak on a Leash" grany jest jako bis.

W roku 2000 Korn otrzymał za "Freak on a Leash" nagrodę Grammy w kategorii Best Short Form Music Video oraz dwie nagrody MTV Video Music Awards. W 2004 roku utwór pojawił się na drugim miejscu w głosowaniu czytelników magazynu Kerrang! na liście najlepszych singli wszech czasów. W dwa lata później, wideoklip do niego został uznany za dziesiąty z najlepszych teledysków wszech czasów na stronie Kerrang!, a także pojawił się na miejscu 23 na liście programu VH1 40 Najlepszych Utworów Metalowych. Wielką popularnością utwór cieszył się w Australii, gdzie osiągnął status złotej płyty – sprzedano ponad 35 000 jego kopii.

Komentarz Jonathana Davisa w sprawie znaczenia[edytuj | edytuj kod]

Wokalista Jonathan Davis potwierdził doniesienia, że słowa utworu odnoszą się do wyzyskiwania artystów przez przemysł muzyczny.

Quote-alpha.png
To mój utwór przeciwko przemysłowi muzycznemu. Czuję się jak jakiś pieprzony alfons, prostytutka. Jestem wystawiany na pokaz. Jestem wybrykiem wystawianym na pokaz przez korporacyjną Amerykę, która zarabia całą kasę i jednocześnie zabiera część mnie – jakby z czegoś mnie okradła, z mojej niewinności. Już nie jestem spokojny, ciągle się niepokoję.

Lista utworów na singlu[edytuj | edytuj kod]

  1. "Freak on a Leash" (Album version)
  2. "Freak on a Leash" (Dante Ross Mix)
  3. "Freak on a Leash" (Freakin' Bitch Mix, Butch Vig Mix)
  4. "Freak on a Leash" (Josh A's Beast on a Leash Mix)
  5. "Freak on a Leash" (Lethal Freak Mix)

Wersja MTV Unplugged[edytuj | edytuj kod]

9 grudnia 2006 nagrana została wersja akustyczna "Freak on a Leash", w której Jonathan Davis zaśpiewał w duecie z Amy Lee z zespołu Evanescence. Nagranie powstało w studio MTV na Times Square w Nowym Jorku i pojawiło się na płycie MTV Unplugged: Korn. Ta wersja singla pojawiła się 5 lutego i bardzo szybko osiągnęła dużą popularność w stacjach radiowych i telewizyjnych.

Odniesienia kulturowe[edytuj | edytuj kod]

  • W serialu "The Simpsons" w odcinku "Stop, Or My Dog Will Shoot!", utwór grany podczas poszukiwania Homera w labiryncie z kukurydzy przez Małego Pomocnika Mikołaja, to "Freak on a Leash".