Przejdź do zawartości

Fred Hampton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fred Hampton
ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Fredrick Allen Hampton Sr.

Data i miejsce urodzenia

30 sierpnia 1948
Summit, Illinois

Data i miejsce śmierci

4 grudnia 1969
Chicago, Illinois

Przyczyna śmierci

zabójstwo

Miejsce spoczynku

Haynesville, Luizjana

Zawód, zajęcie

działacz społeczny

Narodowość

afroamerykańska

Edukacja

Triton College, Proviso East High School

Partia

Partia Czarnych Panter

Partnerka

Akua Njeri(inne języki)

Dzieci

Fred Hampton Jr.(inne języki)

Fred Hampton (ur. 30 sierpnia 1948 w Summit, zm. 4 grudnia 1969 w Chicago) – afroamerykański działacz społeczny, wiceprzewodniczący sekcji Czarnych Panter w Illinois. Został zabity w wyniku akcji policji skierowanej przeciw działalności ugrupowania[1].

Działalność

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Chicago, dorastał w Maywood na przedmieściach miasta. W 1966 ukończył Proviso East High School. Po ukończeniu szkoły średniej studiował prawo na Triton Junior College. Podczas studiów działał w ruchu na rzecz praw obywatelskich. Wstąpił wtedy do National Association for the Advancement of Colored People, pełnił też stanowisko przewodniczącego rady młodzieżowej organizacji West Branch Suburban. W październiku 1966 Bobby Seale i Huey P. Newton założyli Partie Czarnych Panter[2]. Hampton w listopadzie 1968 założył sekcję partii w Chicago. Grupa rozpoczęła pracę społeczną, obejmującą m.in. dostarczanie darmowych śniadań dla uczniów i prowadzenie kliniki medycznej. Jednym z największych osiągnięć Hamptona było namówienie gangów ulicznych Chicago do zaprzestania walk między sobą. W maju 1969 odbyła się konferencja prasowa, podczas której Hampton ogłosił pakt o nieagresji między gangami. Rok później Hampton został aresztowany i oskarżony o kradzież słodyczy wartych 71 dolarów, które następnie rzekomo oddał miejscowym dzieciom. Został początkowo skazany za przestępstwo, ale decyzja sądu została ostatecznie odrzucona.

Działalność Czarnych Panter w Chicago zwróciła uwagę FBI. Hoover określił działalność ugrupowania jako „największe zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego kraju” i wezwał chicagowską policję do rozpoczęcia akcji przeciw ugrupowaniu. W 1969 siedziba partii na West Monroe Street została zajęta trzy razy, a ponad 100 członków partii zostało aresztowanych.

Śmierć

[edytuj | edytuj kod]

Wczesnym rankiem 4 grudnia 1969 policja wkroczyła po raz czwarty do siedziby Czarnych Panter. Wywiązała się strzelanina. Policja twierdziła później, że to pantery otworzyły ogień. W ciągu następnych dziesięciu minut Fred Hampton i Mark Clark zginęli. Świadkowie twierdzili, że Hampton został ranny w ramię, a następnie dobity przez strzał w głowę. Działacze ugrupowania, którzy pozostali przy życiu, w tym partnerka Hamptona Deborah Johnson (która w trakcie ataku była w ósmym miesiącu ciąży), zostali aresztowani i oskarżeni o próbę zabójstwa policjantów. Badania balistyczne wykazały, że tylko jeden pocisk został wystrzelony przez pantery, natomiast prawie sto pochodziło z karabinów policji[1].

Dopiero w 1982 sąd przyznał, że strzelanina była rezultatem działań FBI i wypłaciła rannym w strzelaninie panterom odszkodowania w wysokości 1,85 miliona dolarów[1].

Po dymisji prezydenta Richarda Nixona, specjalna komisja ujawniła, że William O'Neal, ochroniarz Hamptona, był agentem FBI.

W 1971 został nagrany dokument „The Murder of Fred Hampton” dotyczący jego śmierci.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Czarna historia Czarnych Panter [online], Hip-Hop.pl, 29 marca 2004 [dostęp 2016-04-24] [zarchiwizowane z adresu 2016-05-31].
  2. Przemysław Henzel, Trzy strzały w twarz. Rewolucja w stylu mafii [online], Onet.pl, 16 lutego 2012.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]