Fredensborg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wspaniałego miasta w Danii. Zobacz też: Fredensborg (Wyspy Dziewicze).
Fredensborg
Ilustracja
Zamek królewski Fredensborg
Państwo  Dania
Region Region Stołeczny
Gmina Fredensborg
Data założenia ok. 1720
Burmistrz Olav Aaen
Populacja (2008)
• liczba ludności

10,758
Kod pocztowy 3480
Położenie na mapie Regionu Stołecznego
Mapa lokalizacyjna Regionu Stołecznego
Fredensborg
Fredensborg
Położenie na mapie Danii
Mapa lokalizacyjna Danii
Fredensborg
Fredensborg
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Fredensborg
Fredensborg
Ziemia 55°58′N 12°24′E/55,966667 12,400000
Strona internetowa
Portal Portal Dania
Królowa Małgorzata II z małżonkiem w towarzystwie prezydenta Busha i jego żony podczas wizyty pary prezydenckiej w zamku Fredensborg w 2005 r.

Fredensborg - miasto położone w północnej Zelandii w Danii nad jez. Esrum, pomiędzy Hillerød i Elzynorem. Do roku 2007 miasto było siedzibą władz gminy Fredensbog-Humlebæk, dziś należy do gminy Fredensborg położonej w regionie Region Stołeczny.

Historia[edytuj]

Miasto powstało wraz z zamkiem ok. 1720 r. i początkowo było jedynie rezydencją podmiejską duńskiej rodziny królewskiej. Zamek został nazwany na pamiątkę pokoju zawartego w 1722 r. i kończącego wielką wojnę północną (duńska nazwa znaczy Zamek Pokoju)[1]. Dopiero niedawno Fredensborg stał się miastem w pełnym tego słowa znaczeniu. Uzyskał połączenie kolejowe z Hillerød i z Elzynorem. Znany jest głównie z zamku królewskiego, który jest magnesem przyciągającym odwiedzających Danię turystów.

Zabytki[edytuj]

  • Zamek królewski (Fredensborg Slot) - z pocz. XVIII w. - letnia rezydencja duńskiej rodziny królewskiej i miejsce podejmowania obcych głów państw goszczących z wizytą oficjalną w Danii. Budowę zamku rozpoczął w 1719 r. Fryderyk IV, który wzniósł główny budynek z latarniami i kopułą, podwyższoną przez Chrystiana VI, oraz pawilony tworzące charakterystyczny ośmiokątny dziedziniec przed głównym budynkiem zamku. Fryderyk V kazał w połowie XVIII w. dobudować do zamku boczne pawilony. W latach 1725-1726 wzniesiono kościół zamkowy. Obecny wygląd zespół pałacowy uzyskał w latach 1774-1776 pod kierownictwem architekta C. F. Harsdorffa i królowej Juliany Marii, która tutaj zresztą zmarła w 1796 r. Zamek otoczony jest rozległym parkiem pałacowym stworzonym w latach 1759-1769. Park, głównie w stylu angielskim, łączy zamek z pobliskim jeziorem Esrum. Aleje parkowe, rozchodzące się promieniście od budynku pałacu, ozdobione są 69 figurami kamiennymi z lat 1764-1784.
  • Cmentarz kościoła Asminderød - historyczny cmentarz, na którym spoczywają znani Duńczycy, m.in. autor słów duńskiego hymnu królewskiego "Król Chrystian", Johannes Ewald oraz baletmistrz Opery Królewskiej w Kopenhadze, August Bournonville[2].

Przypisy

  1. Jakob H. Zeuthen: Bogen om danske kommunevåbener, Aschehoug Forlag 2000, str. 140.
  2. Værd at se i Danmark. Seværdigheder fra A-Å, Høst & Søn, Kopenhaga 1998, str. 424.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]