Frederick Banting

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frederick Grant Banting
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 14 listopada 1891
Alliston, Ontario
Data i miejsce śmierci 21 lutego 1941
w pobliżu miasta Musgrave Harbour, Dominium Nowej Fundlandii
Przyczyna śmierci wypadek lotniczy
Zawód, zajęcie lekarz, fizjolog
Narodowość kanadyjska
Uczelnia Uniwersytet w Toronto
podpis
Odznaczenia
Krzyż Wojskowy (Wielka Brytania)

Sir Frederick Grant Banting KBE[1], MC[2] (ur. 14 listopada 1891 w Alliston, Ontario, zm. 21 lutego 1941 w pobliżu miasta Musgrave Harbour, Dominium Nowej Fundlandii) – kanadyjski fizjolog, odkrywca insuliny, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny[3].

Best i Banting około 1924 r.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował medycynę na University of Toronto. W czasie I wojny światowej służył w kanadyjskim korpusie medycznym. Po wojnie dokończył studia i pracował jako lekarz, prowadził prywatną praktykę oraz współpracował ze szpitalem dziecięcym w Toronto. Był także wykładowcą na University of Toronto. Od 1921 roku prowadził tam badania w instytucie naukowym. Zajmował się działaniem hormonu wytwarzanego w trzustce zwierzęcej. W 1922 roku wspólnie z asystentem Charlesem Bestem odkrył insulinę, co wkrótce okazało się przełomem w leczeniu cukrzycy.

W 1923 roku za odkrycie insuliny otrzymał Nagrodę Nobla. Razem z nim wyróżniono nagrodą jego zwierzchnika z instytutu, Johna Macleoda, natomiast pominięto Besta. W tej sytuacji Banting dobrowolnie podzielił się premią pieniężną z Nagrody Nobla ze swoim asystentem. W 1934 roku król Anglii Jerzy V nadał Bantingowi tytuł szlachecki Sir.

Odniósł ciężkie rany w wypadku lotniczym w trakcie lotu do Anglii, kiedy samolot Lockheed Hudson, którym podróżował, rozbił się na Nowej Fundlandii, i zmarł następnego dnia. W 2004 roku w rankingu plebiscytowym „Wielkich Kanadyjczyków” zajął 4. miejsce.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Frederick Banting Biography. [dostęp 2009-10-12].
  2. Frederick G. Banting – Biography. [dostęp 2009-10-12].
  3. The Nobel Prize in Physiology or Medicine 1923 (ang.). Nobel Foundation. [dostęp 2009-10-07].