Frederick Herzberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Frederick Irving Herzberg (ur. 1923, zm. 2000) – psycholog zajmujący się teorią motywacji. Jego największe dokonania zaliczane są do teorii zarządzania[1].

Jego teoria dwuczynnikowa stanowi alternatywę wobec popularnej piramidy potrzeb A. Maslowa i rozróżnia tzw. czynniki higieniczne (których brak w miejscu pracy automatycznie powoduje niezadowolenie, natomiast ich występowanie najwyżej umożliwia brak niezadowolenia, jak np. dostępność toalety, wygodne krzesło, czy wynagrodzenie) oraz tzw. czynniki motywujące (których brak w miejscu pracy powoduje brak zadowolenia, natomiast ich występowanie, o ile występują także czynniki higieniczne, umożliwia zadowolenie – są to np. możliwości rozwoju, samorealizacji, docenienia).

Jego książka z 1968 One More Time, How Do You Motivate Employees? sprzedała się w nakładzie ponad 1,2 miliona egzemplarzy i była najczęściej pobieranym tekstem z Harvard Business Review[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Koźmiński, Andrzej K. i Jemielniak, Dariusz (2008), Zarządzanie od podstaw. Podręcznik akademicki, Warszawa: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, ISBN 978-83-60501-58-0
  2. Herzberg, F.I. 1987, 'One more time: How do you motivate employees?', Harvard Business Review, Sep/Oct87, Vol. 65 Issue 5, p109-120 (liczba egzemplarzy podana w abstrakcie od redakcji)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]