Frederiksstaden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zachód słońca nad Frederiksstaden

Frederiksstaden – dzielnica stolicy Danii, Kopenhagi. Obszar ten zbudowany został za panowania Fryderyka V w drugiej połowie XVIII wieku. Dzielnica Frederiksstaden uważana jest za jeden z największych rokokowych kompleksów w Europie, co przyczyniło się do włączenia w 2006 roku Frederiksstaden do Kanonu Kultury Duńskiej[1].

 Z tym tematem związane są kategorie: Kopenhaga, dzielnice Kopenhagi.

Historia powstania[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczęcie założenia wypada na rok 1747, kiedy król Fryderyk V wystąpił z inicjatywą zbudowania nowej dzielnicy – z pałacami szlacheckimi, mieszczańskimi domami, kościołem i szpitalem – która została zbudowana za jego panowania i nazwana na jego cześć[2].

Podobnie jak w przypadku wielu innych projektów budowlanych z tego okresu, celem Frederiksstaden było gloryfikowanie monarchii absolutnej[2]. Projekt powstał w wyniku całkowitego zbiegu okoliczności, do którego przyczyniły się dwa powody: po pierwsze Dania przeżywała boom gospodarczy i przedsiębiorcy potrzebowali nowego osiedla w pobliżu portu z budynkami mieszkalnymi, administracyjnymi i magazynami, a po drugie król chciał uczcić 300-lecie królewskiego domu w Oldenburgu projektem, który przyciągnie uwagę[3].

Architekt[edytuj | edytuj kod]

Architektem całego projektu był nadworny architekt króla, Nicolai Eigtved, który w 1749 roku otrzymał zlecenie zaprojektowania nowoczesnego modelowego kwartału w rejonie Amalienborg. Król Fryderyk V żądał bardzo sztywnych reguł: wszystkie wysokości budynków, okna i gzymsy miały być wyrównane, a Eigtved miał sam zaprojektować lub zatwierdzać wszystkie szczegółowe plany budowlane, tak aby zapewnić jednorodność. W efekcie powstała dzielnica na planie prostokąta z prostokątną siatką ulic, wypełniona pałacami i holistycznym stylem prac budowlanych. Jej zwieńczeniem jest plac z czterema identycznymi fasadami pałaców i konnym pomnikiem Fryderyka V[3]. Frederiksstaden jest postrzegane jako punkt kulminacyjny w europejskim planowaniu miast i architekturze. Cała dzielnica uchodzi za arcydzieło europejskiej architektury rokoko i dorównuje projektom z tego samego okresu w miastach takich jak Paryż, Wiedeń czy Berlin. Od czasu spalenia zamku Christiansborg w 1794 roku w pałacach na tym placu rezyduje rodzina królewska[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 10 istotnych obrazów z Danii - UTULĘ THULE. Strona o Północy [online], utulethule.pl, 24 lipca 2020 [dostęp 2020-12-22] (pol.).
  2. a b Frederiksstaden – Amalienborg, Am I dreaming? – 1001 Stories of Denmark [online], kulturarv.dk [dostęp 2020-12-09].
  3. a b Kulturministeriet: Frederiksstaden [online], kulturkanon.kum.dk [dostęp 2020-12-09] (duń.).
  4. Frederiksstadens historie – KEND KØBENHAVN [online] [dostęp 2020-12-09] (duń.).