Freeganizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Freeganin

Freeganizm − antykonsumpcyjny styl życia, polegający na ograniczaniu udziału w konwencjonalnej ekonomii. Nazwa tego ruchu powstała w USA jako zbitka słów free – wolny, darmowy, i veganismweganizm (jednak nie wszyscy jego członkowie są weganami czy wegetarianami).

Freeganie stawiają na społeczność, hojność, wolność, współpracę oraz dzielenie się – jako kontrast dla społeczeństwa opartego na materializmie, moralnej apatii, współzawodnictwie, konformizmie i zachłanności.[potrzebny przypis] Freeganizm obejmuje zarówno poszukiwanie żywności już wyrzuconej do śmieci, ale także proszenie o nadmiarowe i niepotrzebne towary zanim zostaną one wyrzucone przez restauracje, sprzedawców z targowisk lub hipermarkety[1][2].

Ideologia ta, wraz ze wzrostem mody na ochronę środowiska stała się w Europie Zachodniej tak popularna, że w Barcelonie powstał nawet specjalny przewodnik po mieście dla freegan[3].

Freeganizm w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Polscy przedstawiciele tej ideologii (i zarazem stylu życia) używają wobec siebie również określenia kontenerowcy[1], co wzięło się od szukania resztek jedzenia w kontenerach ze śmieciami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Maciej Wasielewski, tvn24.pl dla Onet.pl: Dzieci śmieci.
  2. elejdis.pl: Freeganizm.
  3. Jedynka: Freeganie. [dostęp 17 stycznia 2011].