Freestyle (styl muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Freestyle (ang. wolny styl) – styl rozpowszechniony głównie w muzyce kultury hip-hopowej, nazywany często improwizowaniem.

Freestyle polega na rymowaniu bez wcześniej napisanego tekstu, ani żadnego innego przygotowania, ma to być wyrazem swoich emocji i umiejętności. Pierwotnie służył do nawiązania kontaktu z publicznością na koncertach. Istnieją jednak dwa rodzaje freestyle – monologowe rymowanie o różnych rzeczach, ale także tzw. battlowanie się, polegające na poniżeniu przeciwnika w (najczęściej) nawiązaniu do chwilę wcześniej wylosowanego tematu. W tym pierwszym, zdarza się, że freestyle nabiera dużego tempa i jego zrozumienie wymaga od słuchacza wprawy.

W Polsce freestyle battle jest coraz bardziej popularne i organizowanych jest coraz więcej bitew: Wielka Bitwa Warszawska, Wielka Bitwa Szczecińska, Bitwa o Zachód (organizowana w Gorzowie Wielkopolskim), Bitwa o Moher (Toruń), Bitwa o Mokotów (Warszawa), Wojna o Śląski Diament (Rybnik), Wojna o Wawel (Kraków), Bitwa o Bema (Poznań), Bitwa o Tamę (Włocławek), Bitwa o Mikołaja (Inowrocław), Bitwa o Twierdzę (Kłodzko), Bitwa o Kontakt (Jastrzębie-Zdrój), Bitwa o Wrocław (Wrocław), SzydeRAP (Kraków). Organizowane są także pokazy freestyle. Jedne z nich noszą nazwę Microphone Masters, i są organizowane w Warszawie.