Fregaty rakietowe typu 125

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fregaty rakietowe typu 125
3 The frigate is turned over the stern to the right in front of the dock. In the dock the stern of the Nordrhein-Westfalen F223 is left to recognize.jpg
Opis typu
Kraj budowy  Niemcy
Użytkownicy  Deutsche Marine
Stocznia ThyssenKrupp, Lürssen
Wejście do służby planowane 2017
Planowane okręty 4
Dane taktyczno-techniczne
Wyporność >7200 t
Długość 148 m
Szerokość 18,5 m
Zanurzenie 5 m
Napęd turbina gazowa o mocy 50 000 KM
Prędkość 28 węzłów
Załoga 190
Uzbrojenie 1 wyrzutnia systemu VLS posiadająca m.in. pociski przeciwlotnicze SM-2 IIIA
2 wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych RIM-116 RAM
dwie poczwórne wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych Harpoon
1 działo OTO-Melara 127 mm
2 zestawy obrony przeciwrakietowej Mauser MLG 27 z działkami 27 mm
Wyposażenie lotnicze 2 śmigłowce Westland Lynx lub 2 NH90

Fregaty rakietowe typu 125 – typ niemieckich fregat rakietowych których budowa została zatwierdzona w 2007. Pierwsza jednostka ma wejść do służby w 2017.

Historia[edytuj]

20 czerwca 2007 Bundestag zatwierdził projekt budowy 4 fregat rakietowych typu 125 dla Niemieckiej Marynarki Wojennej. Łączny koszt budowy okrętów ma wynieść 2,6 mld euro. Nowe okręty mają zastąpić w służbie fregaty typu 122. W porównaniu do okrętów które mają być zastępowane, do zadań nowych jednostek dodano współpracę z siłami specjalnymi i możliwość atakowania celów lądowych. Z myślą o udziale w misjach pokojowych okręty mają być wyposażone w broń obezwładniającą i nie powodującą śmierci atakowanych. Na okrętach dzięki wydłużeniu okresów między remontami misje mogą być przedłużane do 2 lat. Dzięki automatyzacji urządzeń okrętowych możliwa była redukcja załogi do około 100 osób. Zdobyte dzięki temu miejsce może być wykorzystane dla sił specjalnych lub dla członków załogi zapasowej.

Urządzenia radarowe i komunikacyjne mają być umieszczone w dwóch masztach w kształcie piramid. Maszty jak i konstrukcja kadłuba opracowano z uwzględnieniem technologii stealth dzięki czemu okręt jest trudny do wykrycia za pomocą urządzeń radiolokacyjnych i czujników działających w podczerwieni.

Linki zewnętrzne[edytuj]