FremantleMedia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
FremantleMedia
Ilustracja
Fotos z planu holenderskiej edycji programu X Factor
Data założenia 2000
Państwo  Wielka Brytania
Siedziba Londyn
Akcjonariusze/
udziałowcy
Bertelsmann (100%)
Branża media
Produkty produkcja i dystrybucja programów i seriali telewizyjnych
brak współrzędnych
Strona internetowa

FremantleMedia – międzynarodowe przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją telewizyjną i filmową, należące do RTL Group, która z kolei stanowi radiowo-telewizyjne skrzydło niemieckiej grupy medialnej Bertelsmann. Globalna siedziba FremantleMedia znajduje się w Londynie, zaś jej spółki-córki działają łącznie na 22 rynkach telewizyjnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

FremantleMedia wywodzi swą historię od Universum Film AG (UFA), jednej z najstarszych niemieckich wytwórni filmowych, założonej w 1917 roku, w dużej mierze z myślą o produkcji materiałów propagandowych w czasie I wojny światowej. W kolejnych dziesięcioleciach UFA przechodziła liczne zmiany własnościowe, zaś głównym obszarem działalności przedsiębiorstwa stała się komercyjna produkcja filmowa, a potem także telewizyjna. W 1964 UFA weszła w skład koncernu Bertelsmann i odtąd marka ta była używana jako nazwa wszystkich należących do koncernu przedsiębiorstw producenckich na różnych rynkach. W 2000 Bertelsmann odkupił od brytyjskiej grupy wydawniczej Pearson jej pion telewizyjny, Pearson Television, obejmujący m.in. amerykańskie przedsiębiorstwo All American Fremantle. Po tej transakcji wszystkie spółki Bertelsmanna działające na rynku telewizyjnym zostały włączone do nowo powołanej struktury RTL Group. W 2001 w ramach Grupy wyłączona została część zajmująca się produkcją audycji telewizyjnych – przyjęła ona nazwę FremantleMedia. W 2003 Bertelsmann przejął Talkback Thames, jednego z największych niezależnych producentów telewizyjnych w Wielkiej Brytanii, który po tej transakcji stał się brytyjskim oddziałem FremantleMedia.

Najbardziej znane formaty[edytuj | edytuj kod]

FremantleMedia jest właścicielem lub współwłaścicielem praw autorskich oraz globalnym producentem wykonawczym kilku spośród najbardziej znanych formatów telewizyjnych, zwłaszcza w segmencie talent show. Należą do nich m.in.:

FremantleMedia w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Polską spółką-córką FremantleMedia jest FremantleMedia Polska, z siedzibą w Warszawie. Głównymi klientami są TVP, dla których produkowane są programy Familiada oraz Rolnik szuka żony oraz TVN, dla którego produkuje ona programy Mam talent! i X Factor oraz seriale Na Wspólnej i BrzydUla. Dla telewizji Polsat produkowany jest program Idol i Top Chef oraz seriale Kocham Klarę i Miodowe lata.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]