Friday Night Lights

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Friday Night Lights
Gatunek serialu serial obyczajowy
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Peter Berg
Główne role Kyle Chandler
Connie Britton
Gaius Charles
Zach Gilford
Minka Kelly
Adrianne Palicki
Taylor Kitsch
Jesse Plemons
Scott Porter
Aimee Teegarden
Michael B. Jordan
Matt Lauria
Jurnee Smollett
Madison Burge
Grey Damon
Liczba odcinków 76
Liczba serii 5 sezonów
Produkcja
Produkcja Sarah Aubrey
Peter Berg
Brian Grazer
Jason Katims
David Nevins
Muzyka W.G. Snuffy Walden
Czas trwania odcinka 60 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone NBC
The 101 Network
Lata emisji Stany Zjednoczone 2006-2011
Data premiery Stany Zjednoczone 3 października 2006

Friday Night Lights (pl. Jupitery piątkowych wieczorów) – amerykański serial telewizyjny stworzony przez Petera Berga, będący adaptacją książki i filmu pod tym samym tytułem (w Polsce wyświetlanym jako Światła stadionów). Fabuła serialu skoncentrowana jest wokół trenerów i graczy szkolnych drużyn futbolowych Dillon Panthers i East Dillon w fikcyjnym miasteczku Dillon w Teksasie (stąd tytuł, odnoszący się do futbolowych meczów, rozgrywanych w USA tradycyjnie w piątkowe wieczory).

Friday Night Lights emitowany był od 3 października 2006 do 9 lutego 2011. Przez pierwsze dwie serie premierowe odcinki wyświetlała amerykańska stacja telewizyjna NBC, która zdjęła serial anteny w 2008 wskutek niskiej oglądalności. Po protestach fanów produkcję serialu dofinansowała telewizja satelitarna DirecTV, zyskując prawo do pokazywania premierowych odcinków przez kolejne trzy serie (po 13 odcinków każdy) na własnym kanale The 101 Network, przed emisją w NBC. Był to jeden z pierwszych w USA przypadków przejęcia serialu ogólnokrajowej stacji telewizyjnej przez niszowy kanał satelitarny.

Friday Night Lights zdobył uznanie za realistyczne przedstawienie codzienności w prowincjonalnym amerykańskim mieście, paradokumentalny styl narracji i filmowania oraz naturalny sposób gry aktorów. Został też kilkakrotnie nominowany do nagrody Emmy i zakwalifikowany do listy 10 najlepszych amerykańskich seriali według tygodnika „Time” w 2006 i 2007 roku.

Główni bohaterowie[edytuj]

 • Eric Taylor (Kyle Chandler) – ambitny trener Dillon Panthers.
 • Tami Taylor (Connie Britton) – żona Erica Taylora, matka Julie Taylor, były pedagog szkolny, a następnie dyrektor liceum w Dillon.
 • Matt Saracen (Zach Gilford) – nieśmiały rozgrywający Dillon Panthers, chłopak Julie Taylor.
 • Julie Taylor (Aimee Teegarden) – córka Erica i Tami Taylorów, uczennica liceum w Dillon.
 • Landry Clarke (Jesse Plemons) – przyjaciel Matta Saracena, szkolny prymus, lider garażowego zespołu muzycznego; zakochany w Tyrze Collette.
 • Tyra Collette (Adrianne Palicki) – niepokorna uczennica liceum w Dillon, chodząca z wieloma chłopcami; ostatecznie jednak zakochała się w Landrym Clarke’u i zaczęła szukać stabilizacji w nauce.
 • Jason Street (Scott Porter) – były rozgrywający Dillon Panthers, sparaliżowany w wypadku na boisku. Zrezygnował z dalszej nauki, został na krótko asystentem trenera Taylora.
 • Lyla Garrity (Minka Kelly) – była narzeczona Jasona Streeta, obecnie dziewczyna Tima Rigginsa, dawna cheerleaderka Dillon Panthers.
 • Brian „Smash” Williams (Gaius Charles) – kochający sławę gracz Dillon Panthers, często popadający w kłopoty z powodu swojego temperamentu.
 • Tim Riggins (Taylor Kitsch) – uzależniony od alkoholu gracz Dillon Panthers, często wagaruje; zakochany w Lyli Garrity.
 • Buddy Garrity (Brad Leland) – wpływowy właściciel salonu samochodowego w Dillon, były gracz i obecny sponsor Dillon Panthers; ojciec Lyli Garrity.

Linki zewnętrzne[edytuj]